Zahraniční tisk o verdiktu Evropského soudního dvora

Zahraniční tisk si tentokrát především všímá verdiktu Evropského soudního dvora o smlouvě mezi Evropskou unií a Spojenými státy o předávání informací o pasažérech evropských leteckých společností a změny na postu ministra financí v americké vládě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Rozhodnutí Evropského soudního dvora ve sporu mezi Washingtonem a Bruselem se věnuje list International Herald Tribune. Ten k tomuto tématu píše:

Před dvěma lety posvětila Evropská komise dohodu, podle které museli evropské letecké společnosti předávat americkým úřadům citlivé údaje o cestujících. Spojené státy i Evropská komise tvrdí, že toto opatření výrazně pomůže boji s terorismem. Evropský parlament, který celou záležitost poslal k soudu, si myslí opak. Je tu totiž i otázka práva na ochranu osobních údajů, podotýká deník, který na závěr připojuje svůj vlastní odhad budoucnosti: Evropský soudní dvůr sice dohodu mezi Evropskou unií a USA zrušil, je ovšem velice pravděpodobné, že Američané si vymůžou stejnou dohodu s jednotlivými členskými státy. Tolik z listu International Herald Tribune.

Rozhodnutí Evropského soudního dvora komentuje i španělský deník El Pais. Ten připomíná, že dohoda obsahovala i pokuty za včasné nepředání požadovaných informací americkým úřadům. Leteckým společnostem hrozila pokuta šest tisíc dolarů nebo zákaz přistání na amerických letištích. Výměna dat o pasažérech je v rámci boje s terorismem v zájmu Ameriky a stejně tak i Evropy. Jenže hlavní problém je v diskrétnosti, soudí deník. Evropská unie musí zajistit, že Spojené státy citlivé údaje ochrání a že je nepoužijí k žádným jiným účelům. Soudní dvůr tak - aniž by to chtěl - ukázal na základní problém "transatlantické důvěry", konstatuje španělský list El Pais.

A ještě jeden citát z ženevského deníku La Tribune. Ten bije na poplach, že Spojené státy ve jménu stíhání hydry terorismu stupňují omezování svobod jednotlivce. List obviňuje Evropskou unii a Švýcarsko z nedostatku politické odvahy odporovat americkému tlaku a, jak uvádí La Tribune, jeho neodbytné "špionománii".

Citlivé informace o cestujících evropských leteckých společností předávané Američanům. To je tedy transatlantický problém. Podívejme se teď (nikoli letecky) na druhou stranu oceánu. Prezident George Bush včera rozhodl o výměně ministra financí ve své vládě. Novým strážcem státní pokladny se překvapivě stal ředitel investiční banky Goldman Sachs Henry Paulson. Co o tom tedy v Americe píší:

Bílý dům zřejmě hledal kandidáta, který má velkou váhu mezi finančníky na Wall Streetu, myslí si list Washington Post, který připouští, že Bushova volba byla pro mnohé překvapením. O rezignaci ministra Johna Snowa se spekulovalo dlouho, ale jako jeho nástupce byl označován spíš bývalý šéf resortu zahraničního obchodu Donald Evans. Bushova volba je o to překvapivější, že Paulson a jeho žena podporují vysokými finančními částkami ekologickou organizaci, která patří k ostrým kritikům prezidentovy politiky, dodává Washington Post.

Jmenování nového amerického ministra financí si podrobně všímají také německé deníky. Ty neopomněly zmínit, že Henry Paulson, dosavadní předseda představenstva investiční banky Goldman Sachs, vydělal v loňském roce 39 miliónů dolarů. Z komentáře listu Die Welt cituje berlínský zpravodaj Českého rozhlasu Jiří Hošek.

Takový krok si v Německu umíme jen těžko představit. Jeden z nejrenomovanějších bankéřů složí svou funkci, aby se stal ministrem financí. Ve Spojených státech má ale takovéto střídání svou tradici. Už v devadesátých letech převzal Robert Rubin post nejdůležitějšího správce financí na světě z pozice šéfa Goldman Sachs. Rubin tehdy položil základ čtyřletému období, kdy americká vláda poprvé od roku 1969 dosáhla rozpočtového přebytku, připomíná Welt.

Povoláním disciplinovaného investičního bankéře Paulsona vysílá prezident Bush jasný signál. Časy slabých ministrů financí jsou pryč. Absolvent Harvardu se nevzdal prestižní práce jen proto, aby se stal prezidentovou prodlouženou rukou, píše německý deník. Přesně tahle nezávislost se teď požaduje. Hlavním Paulsonovým úkolem je snížit rozpočtový schodek tak, aby to neznamenalo kolaps ekonomiky. K tomu je zapotřebí důvěry podnikatelů, spotřebitelů a investorů. A právě toho by Bush angažováním Paulsona mohl docílit, uzavírá Die Welt.

Tolik citace našeho berlínského zpravodaje Jiřího Hoška z deníku Die Welt. A ještě krátký postřeh z britských novin k tomuto tématu.

Deník Financial Times vidí ve jmenování Paulsona "čerstvý vítr" pro americkou pokladnu. Stejně jako Washington Post, si i britský list všímá Pausonových ekologických postojů. Se svými kolegy na ministerstvu se zřejmě v těchto názorech neshodne, odhaduje deník.

Pavel Novák, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme