Zahraniční tisk o verdiktu Mezinárodního soudního dvora

Srbsko nespáchalo genocidu - takový je verdikt Mezinárodního soudního dvora v Haagu. Bělehrad sice nezabránil genocidě bosenských muslimů v devadesátých letech, nenese za ni ale přímou odpovědnost. Takový je včerejší rozsudek nejvyšší soudní instance OSN a vy jej znáte i z našeho vysílání. Jak ale na toto dlouho očekávané stanovisko reaguje světový tisk?

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

"Rozhodnutí tribunálu je tvrdým úderem pro Bosnu," domnívá se komentátor britských Times a podotýká: "Sémantika neboli význam jednotlivých slov je v tomto rozsudku velmi důležitá. Pokud by soud Srbsko odsoudil za genocidu, určitě by to vedlo k požadavku kompenzací ze strany Bosny a možná také Chorvatska. Zcela jistě by to byly obrovské částky, což by vedlo k finančnímu krachu Srbska. Tato varianta je díky včerejšímu rozsudku velmi nepravděpodobná. V tomto směru je rozsudek pro Srbsko vlastně výhrou, třebaže stigma genocidy, kterou Srbové páchali a které stát nezabránil, stále zůstává," pokračuje list. "Z bosenského pohledu je rozsudek velkým rozčarováním. Tento případ se táhne už 14 let a pozůstalí po obětech jsou přesvědčeni, že masakr byl naplánován a proveden s posvěcením Slobodana Miloševiče," konstatují britské Timesy.

V Srbsku ale i v Bosně dnes nenajdete jediné noviny bez zpravodajství a komentářů, které se týkají rozsudku. Srbské noviny většinou svá dnešní vydání otevírají titulkem, že Srbsko je nevinné a občas se v komentářích probouzí i srbský nacionalismus. Jiné komentáře, jako ten který vybral náš zpravodaj na Balkáně Martin Ježek z deníku Danas jsou smířlivější a hlavně realističtější.

Přehrát

00:00 / 00:00

Martin Ježek cituje z deníku Danas

Zástupci pěti stálých členů Rady bezpečnosti OSN a Německa se včera v Londýně radili o dalším postupu proti Íránu, který odmítá zastavit svůj jaderný program. Především britští diplomaté prosazují diplomatické řešení. Proč?

Ve svém komentáři to naznačuje například britský list The Independent: "Větší sankce lze ospravedlnit, pouze pokud budou primárně vyslány jako jasný vzkaz nelibosti mezinárodního společenství s íránským režimem. Rada bezpečnosti by si neměla znepřátelit širší muslimský svět. Setkání ministrů zahraničí sedmi muslimských zemí v Islámábádu jasně deklarovalo, že představitelé muslimských zemí chtějí vyjednávání a nikoli silové řešení. Hlavním cílem jakékoliv mezinárodní aktivity musí být přivedení Íránu zpět k vyjednávacímu stolu. Skutečnost, že Washington stále odmítá přímo mluvit s Teheránem, dosažení tohoto cíle značně ztěžuje," uzavírá britský Independent.

Jaromír Marek, Zuzana Fišerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme