Zahraniční tisk o verdiktu nad Mallothem

Zahraniční noviny dnes píší o odsouzení bývalého terezínského dozorce Mallotha, situaci v Makedonii a předvolebním boji ve Velké Británii.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

List Süddeutsche Zeitung se v článku nazvaném "Starý muž a justice" zabývá odsouzením bývalého terezínského dozorce Antona Mallotha.

Švýcarský "Tages-Anzeiger" si všímá neklidné situace na Balkánském poloostrově a píše:

Zatímco NATO jako pořádková síla vězí v napětí na Balkáně až po kolena, navenek se Aliance s vypětím všech sil snaží demonstrovat jednotu. Ovšem strategie na jedné a na druhé straně Atlantiku se plně nekryjí. Bílý dům na své cestě postupně klesající angažovanosti na evropském kontinentě naléhá na zredukování jednotek NATO v Bosně, kdežto Německo v tom vidí první krok k novým konfrontacím v jihovýchodní Evropě. Stále doutnající konflikt v Makedonii však silou zbraní vyřešit nelze.

Britské konzervativní "Timesy" k tématu poznamenaly: Necelé dva roky po skončení konfliktu v Kosovu hrozí Balkánu prakticky ve stejné oblasti a se stejnými aktéry nová zkouška pevnosti. Makedonie je malá, slabá země na styčné linii prastarých etnických rozepří a nepřátelství. Makedonská vláda se snažila učinit, co považovala za správné. Nemá však peníze, autoritu a sebedůvěru. Bez možnosti čelit vzbouřencům, zločineckým bandám a rostoucímu nacionalismu a nastoupit kurs nezávislosti vůči sousedům hrozí Makedonii, že její jednota se rozpadne. Důsledkem by byla nová balkánská válka. Její virus je proto nutné rychle vymýtit.

Španělský list "El Mundo" poznamenává k návrhu předsedy Evropské komise Romano Prodiho zavést speciální "daň Evropské unie". Prodiho návrh je skrytou formou, jak zvýšit příjmy, a tím i výdaje Unie. Je to v protikladu ke snahám Německa, které jako největší plátce do společné evropské pokladny chce příspěvky snížit. Prodi má pravdu v tom, že silná Evropa potřebuje i vlastní finance. Ale jeho daňový návrh nepřispívá k řešení naléhavých problémů Evropské unie. Není také jasné, jak vysoká by tato daň ve prospěch Unie měla být a jak by se měla vybírat. Navíc existují jiné priority. Vedoucí představitelé společenství by se měli méně zaměřovat na vymýšlení způsobů, jak zvýšit příjmy. Měli by se spíše dohodnout, jak existující prostředky spravedlivě rozdělovat.

Britský "Daily Telegraph" v rámci předvolebního boje srovnává vedoucí politické osobnosti na britské politické scéně premiéra Tonyho Blaira a vůdce konzervativců Williama Haguea.

Každý ví, že osobnost je při volbě premiéra velice důležitá. Labouristé se snaží voličům namluvit, že Tony Blair je státník a William Hague je budižkničemu. Ale to není pravda. Ve skutečnosti jsou oba muži velmi schopní - ale od základu odlišní - politikové.

Ve prospěch Haguea mluví skutečnost, že Labour Party se převelice snaží ho politicky zlikvidovat. Vůdce "toryů" je bystrý, čestný, statečný a rozhodný. Blair je bystrý, ne vždy zcela upřímný a extrémně citlivý v případě nátlaku. Jde tu o skutečnou volbu - Američané to nazývají "otázkou charakteru".

Robert Mikoláš, Olga Jeřábková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme