Zahraniční tisk o vítězství Abbáse v palestinských volbách

S Mahmúdem Abássem přichází naděje na uklidnění situace; Palestinci přijali Abbásovu vizi; Abbás byl pro Palestince volbou z nutnosti - tak blízkovýchodní listy hodnotí výsledek nedělních voleb šéfa palestinské samosprávy. Listy se také znovu vracejí ke katastrofě v jihovýchodní Asii a docházejí k závěru, že "civilizovaný" svět by měl více naslouchat přírodě. Kolem sedmdesátin Elvise Presleyho se znovu vynořily zaručené zprávy, že král rokenrolu je stále naživu!

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Nástupcem Jásira Arafata ve funkci předsedy palestinské samosprávy se stal Mahmúd Abbás, kandidát vládního hnutí Fatah. Výsledkům palestinských voleb se věnují blízkovýchodní deníky. Mnoho Palestinců vedlo při volbě vnitřní boj sami se sebou, domnívá se izraelský deník Haarec a cituje obchodníka z Ramalláhu, který shrnul své volební rozhodování takto: "Kvůli svému obchodu jsem volil Mahmúda Abbáse. Ovšem v zájmu našeho národního boje bych měl volit Mustafu Barhoutiho." S Abbásem totiž přichází naděje na uklidnění situace v Palestině a ukončení nekonečných bojů, dodává izraelský list.

Přestože Abbás postrádá charisma a popularitu, které se těšil jeho předchůdce Jásir Arafat, stal se pro Palestince uznávaným vůdcem, pokračuje deník. A jeho politickou vizi, která upřednostňuje vyjednávání, palestinský lid přijal. Ovšem navzdory tomu, že Abbás nevyzývá k pochodu mučedníků na Jeruzalém ani ke krvavé intifádě, jeho požadavky na Izrael se příliš neliší od těch, které měl jeho předchůdce Arafat, varuje izraelský list Haarec.

Abbás byl pro Palestince volbou z nutnosti. A v tom leží jeho slabost i síla, tvrdí ve svém komentáři arabský list Gulf News, vycházející ve Spojených arabských emirátech. Arafatisté volili Abbáse proto, že je podle jejich názoru slabý, a proto jej mohou donutit přijmout alespoň část jejich programu a zachovat některá jejich privilegia. Demokraté zase počítají s tím, že Abbás ve svém volebním období pomůže demokracii v zemi a v příštích volbách už demokraté zvítězí se svým vlastním kandidátem.

Mahmúd Abbás je navíc jediným palestinským vůdcem, který si potřásl rukou s americkým prezidentem Bushem a zároveň je přátelsky vítán představiteli arabských blízkovýchodních zemí, upozorňuje list. Bohužel, smutnou pravdou zůstává, že Palestinci ani Izrael ještě nejsou připraveni na mírovou cestu. Vzájemná nevraživost je nejhorší za posledních 13 let, kdy byl mírový proces v Madridu vyhlášen, konstatuje arabský deník Gulf News.

Katastrofa v jihovýchodní Asii zasáhla celý svět. Ani malá švýcarská konfederace chráněná vysokými Alpami nebyla ušetřena, konstatuje tamní tisk s ohledem na počet obětí mezi současnými turisty i na povodňovou katastrofu v samotném Švýcarsku před čtyřmi stoletími. Tamními novinami dnes listoval zpravodaj Českého rozhlasu David Šťáhlavský.

Přehrát

00:00 / 00:00

David Šťáhlavský cituje ze švýcarského tisku

K ničivé přírodní katastrofě, která zpustošila země Indického oceánu, se vrací severoamerický list The Boston Globe. Ve svém článku otiskuje závěry britských antropologů, kteří se zabývají zkoumáním života divošských kmenů žijících na ostrovech Indického oceánu. Obyvatelé těchto kmenů totiž řádění živlu unikli s menšími ztrátami, než ostrovy "civilizované" Asie. Divošské kmeny, žijící na úrovni doby kamenné, mají totiž podle vědců mnohem vyvinutější smysl pro pochopení řeči přírody.

Dovedou si všímat změn oceánu, které předznamenávají hrozící nebezpečí, vysvětluje deník. Zemětřesení si tito lidé nespojovali s vlnami tsunami, protože se s tím jejich předci nesetkali. Ovšem díky znalosti oceánu pochopili mnohem dříve, co lidem na thajském nebo indonéském pobřeží teprve docházelo. Pochopení přírody je klíčem k přežití, to bychom měli mít všichni na paměti, nabádá severoamerický list The Boston Globe.

Rocková legenda Elvis Presley by příští víkend oslavil sedmdesáté narozeniny. Jak informují britské Timesy, mnozí fanoušci se stále domnívají, že Elvis žije. Odborníci ze severoamerické Univerzity sv. Ondřeje už prý mají zaručeně pravé fotografie žijícího Presleyho. Na obrázku je zachycena tvář vrásčitého, ovšem celkově zachovalého sedmdesátníka.

Vypadá to téměř věrohodně, ironicky poznamenává britský list. Elvisovi fanoušci se chystají narozeniny řádně oslavit. Elvisův hit Jailhouse Rock byl opět nasazen do hitparády a okamžitě vyletěl na nejvyšší příčku. Tohle je asi přesvědčivější důkaz, že Elvis - nebo alespoň jeho legenda - stále žije, dodávají britské Timesy.

Robert Mikoláš, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme