Zahraniční tisk o vítězství Kirchnerové v argentinských prezidentských volbách

Zahraniční tisk si hodně všímá vítězství Cristiny Fernándezové Kirchnerové v argentinských prezidentských volbách. Podíváme se ale také do sousedního Německa, kde vládní sociální demokraté otočili na svém sjezdu kormidlem ještě více doleva.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Do čele Argentiny byla žena zvolena poprvé v historii. Jak už víme ze zpravodajství, Cristina Fernándezová Kirchnerová je chotí současného prezidenta Néstora Kirchnera. Jak se k těmto souvislostem staví komentátoři?

Když se podíváme třeba do rakouského a německého tisku, tak zaznívají velmi skeptická hodnocení. Podle rakouského Der Standardu překvapuje u vítězky voleb naprostá obsahová prázdnota jejího programu, a svůj komentář proto deník nadepsal "Bezstarostně do budoucnosti". "Zvláštností této volby je, že v zemi, rozdírané ještě v minulé generaci hlubokými ideologickými spory, mohla zvítězit kandidátka, která ve volebním programu zcela rezignovala na jakýkoli obsah. Tím se Cristina Kirchnerová stejně jako její manžel Néstor zařadili do perónistického tábora, u kterého nelze hovořit o levo-pravém schématu. Spíše se řadí k oné zvláštní formě latinskoamerického populismu," píše rakouský list.

Podle německého deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung nechal odcházející prezident Néstor Kirchner zaplatit Argentince vysokou cenu za hospodářskou a politickou stabilizaci země po jejím totálním ekonomickém kolapsu v roce 2001. A list pokračuje: "Dvojice Kirchner a Kirchnerová ve studentských letech projevovala náklonnost k levicovým a nacionalistickým postojům Péronova typu. S tímto přístupem ale stěží udrží Argentinu na cestě k úspěchu. Země se stále ještě nedostala na mezinárodní finanční trhy, soukromí investoři se právem obávají politické svévole a hrubé korupce. Inflace je dvojnásobně vyšší, než uvádí vláda. S novými tvářemi a stylem není v prezidentském úřadu problém. Ale odkud přijde jeho nový obsah, to je ve hvězdách," dodává německý deník.

Hamburský sjezd SPD potvrdil ideový posun této druhé nejsilnější německé strany směrem doleva. Komentátor listu Süddeutsche Zeitung se v této souvislosti pozastavuje nad tím, jak prudce na tento vývoj reagují koaliční partneři z CDU. Je to prý důkaz toho, že křesťanští demokraté ještě sami nenašli svůj vlastní politický střed. Z článku cituje náš berlínský zpravodaj Jiří Hošek.

Výsledky sjezdu SPD křesťanským demokratům kancléřky Merkelové příliš neprospěly. Angela Merkelová se od posledních voleb v roce 2005 snaží vlastní stranu "sociálně-demokratizovat". Hlasování před dvěma lety totiž jasně ukázalo, že kdysi neoliberální kurz stál CDU voličské hlasy. Politický střed se totiž mezitím posunul směrem doleva, všímá si komentátor německého deníku.

Sociální demokracie se teď přijetím nového základního programu posunula jednoznačně doleva a CDU má najednou problém. Nemůže pokračovat v započaté cestě, aniž by odkryla své pravé křídlo. Není divu, že konzervativci reagují tak podrážděně. Kancléřka tak třeba tvrdí: "Socialismu jsme si užili dost v NDR."

Tohle řinčení zbraněmi už oznamuje, co laskavé publikum čeká na přelomu let 2008 a 2009, a sice klasická volební kampaň ideových táborů. SPD už pro tento boj začala naplňovat svou zbrojnici. Lehounký nárůst preferencí dokládá, že u voličů zabrnkala na tu správnou strunu. Překvapivé je tak pouze to, že strany unie zatím v tomto ohledu nic kloudného nenapadá, končí svůj komentář Süddeutsche Zeitung.

Vlastimil Milý, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme