Zahraniční tisk o vítězství Silvia Berlusconiho v italských volbách

Světový, především pak evropský tisk široce rozebírá volební vítězství mediálního magnáta a miliardáře Silvia Berlusconiho v nedělních parlamentních volbách v Itálii a komentuje také výsledky voleb v Baskicku. Slovenské deníky se shodují v tom, že současná krize vládní koalice může vyústit v pád Dzurindova kabinetu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Římská La Repubblica napsala, že Itálie nehlasovala pro ideologii, pro nějaký program nebo projekt. Zvolila muže, který vládne značnému počtu zaměstnanců, muže, který se podle vlastních slov "sám vypracoval". Uzavřel s Italy smlouvu, která nese pouze jediný podpis: ten jeho. Zvítězil v kampani "jeden proti všem", a to tím, že sliboval revoluci a srovnával se s Napoleonem.

List Luxemburger Wort soudí, že zvolení Berlusconiho nastoluje množství otázek, jejichž zodpovězení Italy zjevně zatím nezajímá. Dali Berlusconimu a jeho spolubojovníkům z "Domu svobody" svou důvěru, aniž vědí, co tento úspěšný podnikatel sleduje a co chce politicky říct. Berlusconi chce řídit zemi jako velkopodnik. Věří v totální symbiózu peněz a moci ve všech životních situacích, hlavně však věří sám sobě.

Liberální dánský Politiken se domnívá, že výsledek italských voleb neohrožuje pouze demokracii v zemi. Je to zároveň i výsledek politické a morální rozbředlosti, která zachvacuje celou Evropu. Nešťastný průběh sankcí uvalených svého času na Rakousko ostatní evropské politické špičky značně znejistěl. Jenže Berlusconiho vítězství v Itálii je horší než Haiderův úspěch v Rakousku. Tady jde o bezpáteřnou a pro politiku nebezpečnou situaci, za niž lze "poděkovat" mediálně vytvořené pseudoskutečnosti. Mediální magnát Silvio Berlusconi toho ovšem bystře využil pro sebe, uzavírá dánský Politiken.

Bruselský De Standaard napsal, že na první pohled si může Evropská unie oddechnout: V Itálii není fašismus na postupu. Vítězem je Berlusconi a ne Liga severu. Unie je zatím k výsledku italských voleb mimořádně zdrženlivá. Itálie je jednou ze šesti zakládajících zemí Evropské unie, ekonomicky je v rámci společenství na třetím místě a patří k nejvýznamnějším průmyslovým státům světa. Jenže se Silviem Berlusconim v čele to také znamená: sbohem "mani pulite", to jest sbohem "operace čisté ruce" soudí De Standaard.

Německý deník Süddeutsche Zeitung se zastavil u výsledků nedělních parlamentních voleb v Baskicku. S nevídanou rozhodností se tentokrát španělští Baskové nahrnuli k volebním urnám. Voleb do regionálního sněmu se zúčastnilo celých 80 procent oprávněných voličů - to je neobvyklé v Evropě a tím spíše pak v oblasti, kde teroristická organizace vraždí, vyhrožuje, vydírá a nutí dokonce i městské radní uchylovat se pod ochranu tělesných strážců. Vůle k demokracii vysoce zvítězila nad strachem, nikoliv ale tak, jak si to přály obě velké strany v Madridu a významná část Španělska, píše Süddeutsche Zeitung.

Všechny slovenské deníky se dnes shodují v názoru, že současná krize vládní koalice může vyústit v pád vlády a vypsání předčasných voleb. Shodují se také v tom, že za zatím nejhlubším rozkolem stojí tvrdohlavost a marnivost ústavních činitelů, prezidenta nevyjímaje. List Pravda uvádí, že jmenováním zastupujícího ministra vnitra proti vůli premiéra Dzurindy prezident odstartoval novou vlnu destabilizace koalice. Prezident tak popřel všechna svá tvrzení o tom, že nemá zájem o předčasný odchod současného kabinetu či jeho premiéra. Více už bratislavská zpravodajka Českého rozhlasu Renata Havranová.

Dvacetiletý Palestinec byl včera zastřelen v blízkosti Ramalláhu, napsal dnešní The Independent. Čtvrt hodiny nato sdělil mluvčí izraelských obranných sil přítomným novinářům: "Došlo k přestřelce. Izraelští vojáci však střelbu neopětovali." A v jistém smyslu to tak skutečně bylo. Izraelci nestříleli - jen střelbu vyprovokovali. Nakba, jak Palestinci označují výročí vzniku izraelského státu, byl snad vždy spojen s násilím. Tentokrát Izraelci zavdali svým předchozím chováním důvod k ještě většímu krveprolití. Jásir Arafat z cesty na mírová jednání v Egyptě vzkázal: "Slepé válčení nepřinese mír, ani nesrazí náš lid na kolena. Neuhneme z cesty, dokud nad Jeruzalémem, jeho mešitami a kostely nezavlaje palestinská vlajka," cituje Arafata britský The Independent.

O kuriózní zprávě, která zvedla v indické metropoli vlnu hysterie, píše dnešní Sydney Morning Herald. Jak list uvádí, Indové jsou zděšeni zprávou, že se kolem nich pohybuje mimořádně silný opičí muž s železnými drápy. Záhadné stvoření prý přepadá lidi, kteří v nesnesitelných vedrech přespávají na střechách domů. Policie v New Dillí zaznamenala stížnosti více než stovky lidí, které prý opičí muž v minulém měsíci zranil. Indické noviny denně přinášejí nové zprávy o monstru, kvůli kterému lidé přespávají pro své bezpečí jen ve skupinách. Pokud někdo ve městě začne v noci křičet, jeho sousedé často křik opětují a prchají ze svých domů. Několik lidí si dokonce způsobilo zlomeniny, když v hrůze skočili z dvoupatrových domů, aby fantomovi unikli, dodává Sydney Morning Herald.

Jiří Hošek, Radka Průšová, Marika Táborská, Olga Jeřábková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme