Zahraniční tisk o volbách do severoirského shromáždění

Dnes se konají volby do severoirského shromáždění ve Stormontu. I když se zdá, že jde jen o nevýznamnou událost v malé části Británie, v Severním Irsku půjde dneska o hodně. Alespoň si to myslí britský deník Guardian.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Nečekají se žádná velká překvapení, ani násilí. Volby zřejmě vyhrají umírnění Unionisté. Ale i když více hlasů získají nacionalisté, nečeká se, že se jim podaří vyvolat nějaké rozbroje. Takový poklid vypadá v Severním Irsku skoro jako apatie.

Způsobuje ji zklamání lidí ze shromáždění. To se schází asi jednou za rok a je v podstatě mrtvým orgánem. Jeho nejsilnější členové, umírnění Ulsterští unionisté, nacionalističtí Sociální demokraté a radikální Sinn Feinn se málokdy dohodnou.

V předvolebním boji ale nacionalisté nastavili seriózní tvář a snaží se korektně zasáhnout do rozložení sil. V Severním Irsku si tak lidé konečně mohou vychutnat poklidnou atmosféru předvolebního boje s mírným napětím, jak to dopadne, píše se v britském Guardianu.

Francouzský tisk se věnuje rozhodnutí ministrů financí neuplatnit vůči Berlínu a Paříži sankce za nesplnění podmínek Paktu stability. Z deníku Le Monde cituje pařížský zpravodaj Radiožurnálu Jan Šmíd.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Šmíd cituje z francouzského tisku

A ještě jednou evropské téma - tentokrát půjde o evropskou ústavu. Britská vláda přemýšlí nad tím, že by ji vetovala. A to tehdy, pokud nebude mít kontrolu nad daňovou, zahraniční a obrannou politikou. List Daily Telegraph ve svém dnešním komentáři podrobuje britskou vládu následujícímu zkoumání.

Jsou ostrá slova z posledních dní o možném vetu evropské ústavy míněna vážně, anebo jde jen o kabinetní mediální cvičení? Upřímně řečeno, píše list, existuje podezření, že kabinet je v názoru na evropskou ústavu rozpolcen. A nabízí britské vládě tuto radu: "Buď evropskou ústavu skutečně odmítněte, anebo o ní vyhlaste národní referendum."

Vatikán se stále vzdaluje běžnému životu a stává se zpátečnickým, myslí si americký deník New York Times. V době nebezpečí AIDS dokonce smrtelně ohrožuje obyvatele rozvojových zemí. Jedním z příkladů takového jednání je chudý Salvádor.

Před šesti lety tu církev, v čele s papežem Janem Pavlem Druhým, prosadila zákon, který zakazuje interrupce. A to i v případech, kdy těhotenství ohrožuje život matky. Teď tu pomohla uzákonit, aby na každé krabičce prezervativů stálo: Nechrání před nakažením virem HIV.

Zákon znamená velké zdržení v boji proti epidemii viru. Pravidlo je přitom zcela nesmyslné prezervativy způsobují sex asi stejně, jako deštníky déšť. Zákon tak bude znamenat jen další dětské oběti AIDS. Také proto označují vlády mnoha rozvojových zemí církev za největší překážku v boji proti nemoci, píší Timesy.

V Salvádoru přitom žijí tisíce řadových knězů a jeptišek, kteří proti AIDS bojují. Vedou hodiny sexuální výchovy a snaží se občany k používání ochrany přimět. O ty se ale biskup ani církevní hodnostáři nestarají. Považují je za černé ovce. Vatikán by se od nich ale mohl mnohému naučit, dodává americký deník New York Times.

Martin Hromádka, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme