Zahraniční tisk o volbách v Iráku

Volby v Iráku. Evropská unie v krizi. První celková transplantace obličeje. To jsou témata, kterým se zabývá dnešní zahraniční tisk.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Americký deník USA Today dnes komentuje včerejší parlamentní volby v Iráku. K volebním urnám se i navzdory hrozícím sebevražedným atentátům dostavilo velké množství Iráčanů. Volební účast byla tak vysoká, že v některých volebních místnostech dokonce nebyl dostatečný počet hlasovacích lístků. Musela být také prodloužena doba pro jejich odevzdávání. Tohle je začátek nové éry v Iráku, nechali se slyšet mnozí z voličů, píše list.

Poselství včerejších voleb je jasné - Irák je ochoten dát šanci demokracii a doufá, že ho nově zvolení poslanci povedou k lepší budoucnosti. Ale jaká budoucnost to bude? Ptá se USA Today. Názory tří nejpočetnějších parlamentních uskupení se v mnoha choulostivých oblastech diametrálně odlišují. Jedná se například o ropná práva, o místní správu nebo o to, jakou roli má ve státě hrát náboženství. Situace je podobná tomu, co jsme po svržení apartheidu zažili v Jihoafrické republice, uzavírá list.

V souvislosti s iráckými volbami si deník USA Today všímá také změny, která je patrná ve čtyřech posledních projevech amerického prezidenta George Bushe. Nejedná se o změnu celkové strategie, ale spíše o změnu tónu.

George Bush byl v mnoha záležitostech, i když někdy přece jenom s jistou nevolí, podstatně otevřenější. Zmínil například chyby, ke kterým došlo. Připomněl také plány, které se nepodařilo uskutečnit. Americký prezident samozřejmě stále trvá na tom, že válka byla ospravedlněná, píše USA Today.

Summit Evropské unie v Bruselu se dostal na první stránky evropských novin. Oba přední polské deníky Gazeta Wyborcza i Rzeczpospolita si všímají, že Varšava v boji o unijní peníze našla nového spojence: Londýn vystřídala Paříž. Z komentářů cituje náš varšavský zpravodaj Martin Dorazín.

Dnešek je rozhodujícím dnem summitu. Polsko hraje o 60 miliard eur na stavby silnic, čističek odpadních vod a boj s nezaměstnaností, píše Gazeta Wyborcza a dodává, že Britové chtějí tyto fondy snížit nejméně o čtyři miliardy. To premiéra přinutilo ke změně spojenců. Ještě před dvěma týdny přísahal, že Británie je největším spojencem Polska. Od včerejška Polsko vystupuje ruku v ruce s Francií jako největší oponent Británie. Z oblasti Visegrádské čtyřky můžeme spoléhat jedině na Maďary, uvádí Gazeta Wyborcza. Slovensko má dostat peníze na uzavření jaderné elektrárny a Čechy fondy pro Prahu. Obě země Británii podpoří.

Deník Rzeczpospolita připomíná společné prohlášení ministrů zahraničí Polska a Francie. Píše, že je to první seriózní iniciativa od doby, kdy se obě země rozešly v otázce operace v Iráku. Nejmenovaný západní diplomat ale před tímto spojenectvím varuje. Francie hodlá Polsko využít k posílení obrany vlastní zemědělské politiky, a to je past, do které může Polsko padnout, napsala Rzeczpospolita.

Téma summitu EU rozebírá i slovenský deník SME. Evropská unie je ústavně a institucionálně v krizi. Jak se tento stav začne označovat, rozhodne dnešní zasedání summitu. S včerejším britským návrhem rozpočtu jsou nejvíce spokojení zástupci Slovenska a České republiky. Obě země totiž vedou superpragmatičtí premiéři. Paroubek i Dzurinda jsou si dobře vědomi toho, že současný britský návrh je pro obě jejich země podstatně výhodnější, než byl návrh lucemburský. Je lepší přijmout britský návrh, než se vůbec nedohodnout. Tyto své názory oba premiéři prezentují na veřejnosti také proto, že britský premiér Tony Blair vyhověl alespoň některým českým a slovenským požadavkům, píše list.

U Slovenska a České republiky ale spokojenost s finančním výhledem končí. Například Francie a Polsko konstatovaly, že se stávající návrh rozpočtu nemůže stát základem pro jakoukoliv dohodu. Právě názorové spojenectví mezi Polskem a Francií vyvolává řadu otázek. Jde pouze o to, aby Varšava nepřišla ani o euro? Nebo se jedná o strategický postoj, který by měl zachránit společnou zemědělskou politiku ? Ptá se závěrem deník SME.

Tým chirurgů z londýnské nemocnice včera dostal od etické komise povolení k provedení první celkové transplantaci obličeje ve Velké Británii, píše britský deník The Independent. Teď bude zahájena fáze hledání vhodného pacienta, který bude ochoten podstoupit experimentální transplantaci. S největší pravděpodobností by se mělo jednat o pacienta s těžkými popáleninami.

Transplantace by se měla uskutečnit v příštím roce. Etická komise dala své svolení dva týdny potom, co byla ve Francii provedena první částečná transplantace obličeje na světě. Transplantace proběhla úspěšně a pacientce se daří dobře, uzavírá The Independent.

Pavel Novák, Soňa Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme