Zahraniční tisk o volbách v Polsku

Evropské deníky se zabývají polskými volbami. Ruští novináři se ohlížejí za útokem čečenských ozbrojenců na moskevské divadlo před pěti lety. Turecké noviny se zase věnují případné invazi do Iráku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Evropské deníky v Evropě se ještě dnes vracejí k výsledkům polských parlamentních voleb, protože včera se ještě sčítaly poslední hlasy. Jen stručně - britský Guardian například napsal: "Poláci v neděli odmítli nacionalismus bratří Kaczynských, zvolili si demokracii." A připomíná, že poprvé mohli hlasovat mladí lidé, kteří se narodili po revoluci v roce 1989.

Přesně před pěti lety obsadila skupina ozbrojených Čečenců moskevské divadlo na Dubrovce a zadržela v něm na osm stovek rukojmích. Při osvobozující akci použily ruské jednotky speciální plyn. Společně se všemi teroristy zahynulo i 130 rukojmích, většina z nich se otrávila právě oním plynem.

Ruští novináři se ale při pátém výročí zabývají i tím, jak odpověděl Kreml na doplňující dotazy Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku, kde skončila žaloba pozůstalých. Stánek s novinami dnes navštívil náš moskevský zpravodaj Petr Vavrouška.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Vavrouška listuje v ruském tisku

Pojďme do Turecka... Tisíce Turků včera vyšly do ulic. Chtěli, aby armáda zasáhla proti separatistům ze Strany kurdských pracujících PKK. Armáda současně posiluje jednotky na hranicích s Irákem. Právě odtud podle Ankary separatisté nejčastěji útočí. Co píší turecké noviny?

Podle redakčního komentáře Turkish Daily News nezbývá zřejmě Ankaře jiná možnost než zasáhnout na vlastní pěst. "Iráčtí politici už bohužel dokázali, že od nich nemůžeme čekat spolupráci proti separatistům. Washington má zase jiné zájmy než Ankara, Irák je pro Američany mnohem důležitější, než vztahy s Tureckem." Komentátor deníku Turkish Daily News ale píše, že Ankara musí být opatrná a Turkové mají jednat rozumně, ne ve vzteku a frustraci.

Turecko by ale rádo, aby mu Washington pomohl. Washington Post napsal: "Není možné vyřadit separatisty ze hry rychlou vojenskou akcí. Separatisté mají výhodu, že znají velmi dobře terén. Efektivně proti nim proto mohou zasáhnout právě jenom vůdci v severním Iráku." Podle komentáře tak měla Bushova administrativa vyvinout tlak právě na kurdské politiky na severu Iráku - tedy na své spojence. To ale podle deníku Washington Post neudělala.

Petra Steinerová, David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme