Zahraniční tisk o volbách v Severním Irsku

Volby v Severním Irsku vyhráli odpůrci mírového procesu, malé země se vztekají v Neapoli, nuceně nasazení Číňané se domáhají odškodnění - takové jsou titulky sobotního vydání zahraničních novin.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Volbám v Severním Irsku se věnuje deník International Herald Tribune. Největší počet hlasů získala Demokratická unionistická strana. Jde o nekompromisní protestantské uskupení, které předběhlo nejen své věčné rivaly, demokraty z Ulsterské unionistické strany, ale také křídlo Irské republikánské armády, organizaci Sinn Fein. Radikální unionisté a Sinn Fein představují v Irsku hlavní pilíře mezi protestanty i katolíky. Jako takové spolu bohužel nemůžou nikdy spolupracovat, píše list.

Šéf vítězné strany, Ian Paisley, už dokonce veřejně prohlásil, že o spolupráci s Sinn Fein nestojí. Každého člena strany, který se o vyjednávání s katolíky pokusí, prý dokonce rovnou vyhodí. Takové tvrdé výroky samozřejmě v Severním Irsku vyvolávají nemalé obavy z budoucnosti.

Britský premiér Blair, který minulý rok zrušil úplnou samostatnost severoirského shromáždění, volby zatím příliš nekomentoval. Nesešel se ani s vítězi voleb. Na schůzce se svým irským protějškem Bertie Ahernem pouze uvedl, že věří že volby přinesou změnu do stojatých vod severoirské politiky. Výsledky hlasování ale dokazují, že politické nálady v Severním Irsku se za poslední rok spíš zhoršily, dodává k tomu International Herald Tribune.

Začátek jednání v Neapoli poznamenal vztek malých zemí nad chováním Německa a Francie, píše dnes britský Guardian. Napjatou náladu způsobil doznívající skandál s paktem stability. Menší státy se teď dožadují garancí. Nechtějí být šikanovány velkými zeměmi eurozóny. Neshody ukazují, že najít kompromis mezi všemi pětadvaceti státy bude pro Italy hodně těžké. Španělská ministryně zahraničí Ana Palacio si už dokonce oficiálně stěžovala, že na její názor nebyl brán zřetel.

Do jednání se promítnou i osobní neshody mezi rivaly Silviem Berlusconim a šéfem evropské komise Romanem Prodim. Berlusconi se totiž snaží za každou cenu prosadit, aby komise nemohla ovlivňovat rozpočtovou politiku jednotlivých zemí. A do třetice: Španělsko a Polsko, neoficiálně přezdívaní trapná dvojka, se zase nemohou dohodnout na volbě zastupitelů. A to ještě Italové nepřednesli svůj další kontroverzní požadavek, aby malé státy nebyly zastoupeny v Evropské komisi. Podle průběhu schůzky v Neapoli to vypadá, že nejdůležitější body se stejně dohodnou až na summitu v Bruselu, uzavírá článek Guardian.

Také polské noviny dnes věnují velký prostor neapolskému jednání šéfů diplomacie stávajících i budoucích států Evropské Unie. Deníky listoval náš varšavský zpravodaj Pavel Novák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavel Novák cituje z polského tisku

List China Daily referuje o cestě smíření. Čtyři nuceně nasazení Číňané, kteří byli za druhé světové války odvlečeni za prací do Japonska, se po letech vracejí na místo činu. Během své dnešní cesty, mají Číňané navštívit automobilku Mitsubishi, kde pracovali. Tam je přijme japonská vláda.

Nuceně nasazení se vlády zeptají, zda si uvědomuje své minulé chyby. Japonci i firma Mitsubishi tak budou muset přiznat, že nedobrovolně odvlekli tisíce čínských pracujících a omluvit se jim. Poté se bude jednat o nedokončených památnících nuceně nasazeným. Podle listu jde už o čtyřiadvacátý pokus poškozených Číňanů domoci se spravedlnosti. Japonská vláda totiž stále odmítá přistoupit na odškodnění obětí válečného běsnění, píše se v China Daily.

Martin Hromádka, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme