Zahraniční tisk o volbě generálního tajemníka OSN

Světové listy rozebírají šance jednotlivých kandidátů na funkci generálního tajemníka Organizace spojených národů. Rakouskému tisku dominuje aféra "Elsner" a francouzský deník Le Figaro přináší článek českého eurokomisaře Vladimíra Špidly, věnovaný otázce pracovní mobility v rámci v EU.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Světové listy dnes spekulují o šancích kandidátů na post generálního tajemníka OSN. Shodují se na tom, že vojenský puč připravil bývalého thajského premiéra a horkého kandidáta na tento post - Šinavatru - o veškeré šance. "Thajský převrat je považován za tečku za jeho dva roky trvající volební kampaní a také za nadějemi zemí jihovýchodní Asie na vedení této světové organizace - poprvé po 35 letech," píše například list International Herald Tribune.

O výsledcích voleb generálního tajemníka světové organizace a jejich následcích spekuluje také list Washington Post v souvislosti s americkou podporou kandidatury jihokorejského ministra zahraničí Ban Ki Moona, když píše: "Bush má za to, že jeho podpora Bana zlepší rozbouřené vztahy Washingtonu s jihokorejským prezidentem Rohem. Zároveň doufá, že Ban by mohl být povolnější, nebo alespoň diskrétnější a zdrženlivější než Kofi Annan, který otevřeně a ostře publikoval svůj nesouhlas s Bushem v otázce mezinárodního práva a války v Iráku.

V rakouském tisku dnes dominuje kromě voleb jedno hlavní téma, zvané Elsner. Jde o propuštění na svobodu údajně jednoho z největších viníků za více než miliardový finanční únik z banky Bawag, která je největším volebním skandálem u našich jižních sousedů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z tisku vybírá vídeňská zpravodajka Radiožurnálu Marie Woodhamsová

Francouzský list Le Figaro dnes publikuje článek z pera evropského komisaře Vladimíra Špidly. "Evropané, nezanedbávejte mobilitu pracovní síly", píše bývalý český premiér a pokračuje: "Ze srdce chválím Finsko, Španělsko, Portugalsko, Řecko a Itálii za opatření, která zrušila překážky volnému pohybu pracovníků z osmi zemí střední a východní Evropy, jež se připojily k EU v roce 2004. Tak už 18 z 25 členských států neaplikuje žádná omezení pro pohyb pracovní síly. Vyzývám ostatní státy, aby následovaly tohoto příkladu. Data, která máme k dispozici, ukazují na to, že mobilita pracovníků z nových členských zemí EU má pozitivní dopad. Zároveň vyzývám i pracovníky a zaměstnavatele, aby využili skvělou příležitost, která se jim nabízí," píše Vladimír Špidla v pravicovém francouzském deníku Le Figaro.

Jana Samková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme