Zahraniční tisk o volbě papeže

Volba papeže, japonsko-čínské vztahy a výročí osvobození tábora Bergen Belsen - to jsou některá témata, kterým se věnují pondělní vydání zahraničních deníků.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Byly doby, kdy se na papežské konkláve dalo vydělat hodně peněz. Například intrikán Cesare Borgia podplatil devatenáct z jednadvaceti kardinálů, aby zvolili papežem jeho otce, Alexandra VI., připomíná list Washington Post. Kupování a prodávání hlasů v konkláve bylo běžnou rutinou až do konce osmnáctého století. Zasloužily se o to zejména země, které v Římě potřebovaly politického spojence, hlavně Francie a Španělsko. Tak byl zvolen i papež Klement XIV., který potlačoval Jezuity.

Papež vždycky představoval významnou evropskou sílu. Až se dnes zavřou dveře Sixtinské kaple, není pochyb o tom, že se církevní hodnostáři budou snažit rozhodovat co nejlépe. Podplatit se jistě nedají. Je ale mezi nimi hodně kariéristů, kteří půjdou za svým cílem. Budou se držet byrokratických kliček. Možná nezvolí toho nejlepšího, jen toho dobrého. Přesto, když se ohlédneme do minulosti, je i taková konkláve osvěžující, dodává Washington Post.

Protesty Číňanů narušily vzájemné diplomatické vztahy, píše japonský list Japan Times. Demonstranti zranili tři japonské studenty, přepadli obchody, které Japonci vlastní a vymlátili okna japonské ambasády kameny. Čínská policie nečinně přihlížela. Porušila tak vídeňskou dohodu, která zajišťuje bezpečí mezinárodním diplomatům. Není divu, že náš premiér Džuničiro Koizumi požaduje okamžitou omluvu čínské vlády a nastolení pořádku v zemi.

Protesty odrážejí protijaponskou politiku, kterou v čínských školách uplatňují už od roku 1980. Číňané jsou také rozladěni stále větší propastí mezi životní úrovní v obou zemích, tvrdí list. Jak je vidět, vzájemná nevraživost pramení z historie. Měli bychom ji ale urychleně řešit. Protesty můžou naše vztahy úplně zničit a je toho přitom tolik, co můžou Čína s Japonskem dělat společně. V neposlední řadě může nečinnost tamních úřadů poškodit i olympijské hry v Pekingu, které se budou konat v roce 2008, uvádí Japan Times.

Masmédia u našich jižních sousedů se stále více zabývají otázkou stability rakouské vlády. Zvláště po té, co známý populista Jörg Haider vstoupil do kabinetu lidovců a svobodných se svým novým svazem Budoucnost Rakouska, volá čím dál více lidí po nových volbách. Z tisku cituje naše vídeňská zpravodajka Marie Woodhamsová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Marie Woodhamsová cituje z rakouského tisku

Britský Daily Telegraph připomíná výročí osvobození tábora Bergen Belsen. Před šedesáti lety si Britové poprvé uvědomili, jak zrůdný byl nacistický režim, proti kterému bojovali. Šedesátá třetí protitanková brigáda tehdy vjela do bran koncentračního tábora Bergen Belsen nedaleko Hannoveru. To, co tam britští vojáci a reportéři spatřili, bylo tak neuvěřitelné, že to v první chvíli stanice BBC nechtěla ani vysílat. Po čtyřech dnech změnila názor a od té doby se na Západě oficiálně vědělo o hrůzách Hitlerova fašismu.

Mnoho lidí od té doby nemůže pochopit, jak se civilizovaný německý režim mohl tak zvrhnout. Bylo jednodušší představovat si Adolfa Hitlera a jeho svitu jako nebezpečné šílence. Historie nás ale upozorňuje, že to není pravda. Genocidy byly před Hitlerem,jako ta, kterou vedl stalinistický režim, i po něm. A děje se to pořád, teď zrovna v súdánském Dárfúru. Lidé, kteří se o víkendu shromáždili v Bergen Belsenu jsou žijícími svědky takového zla. Musíme se od nich hodně učit, upozorňuje Daily Telegraph.

Martin Hromádka, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme