Zahraniční tisk o vraždách Palestinců v Gaze

Izraelský Haarec rozebírá včerejší smrt Palestinců, které v Gaze zastřelil izraelský osadník. Před začátkem evakuace z pásma Gazy se všichni obávali násilností ze strany Palestinců, které by mohly zastavit vysídlování, píše deník. Včera se ukázalo, že násilí a teror má teď svůj původ v samotných Izraelcích, mezi pravicovými extremisty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Vraždy se paradoxně odehrály ve stejný den, kdy Palestinská samospráva vyjednávala s Hamasem o rozšíření klidu zbraní mezi dalšími palestinskými organizacemi. Tato jednání sice bezprostředně nesouvisí s židovským vysídlováním, ovšem vraždy Palestinců mohou tyto křehké dohody rozbít. Palestinské radikální hnutí Hamas už totiž pohrozilo odvetou, varuje izraelský list.

V německém Kolíně nad Rýnem pokračují dvacáté světové dny mládeže. Dnes je navštíví také papež Benedikt XVI.. Co o této náboženské události píší německé listy, to zjišťoval berlínský zpravodaj Českého rozhlasu David Šťáhlavský.

Přehrát

00:00 / 00:00

David Šťáhlavský cituje z německého tisku

Britská média diskutují o případu Brazilce, kterého 22. července zastřelili v londýnském metru policisté. Údajně se prý choval velice podezřele, neuposlechl policejní příkazy a před policisty začal utíkat. Nyní vychází najevo, že se všechno zřejmě odehrálo jinak.

V případu zastřeleného Brazilce udělala policie více chyb, než je zdrávo, a ještě je veřejnosti zapírala, píše deník Guardian. Mladík nebyl oblečený v tlusté, údajně podezřelé bundě, nýbrž v nenápadné džínové bundě. Před policisty neutíkal, naopak klidně vstoupil do metra a ještě si předtím vzal noviny. Pak se posadil do vagónu, byl zadržen, spoután a několika ranami zastřelen, popisuje deník nepolicejní verzi případu.

Nejhorší na tom je skutečnost, že se případ snažil zakrýt dokonce samotný ředitel metropolitní policie Ian Blair. Jak teď můžeme policii věřit?, ptá se deník. Policie by se měla přinejmenším omluvit rodině nevinného člověka a nezakrývat vlastní chyby, dodává britský Guardian.

Německo žije předvolební kampaní, média rozebírají šance hlavních táborů a hodnotí tým, kterým se obklopila šéfka opoziční koalice Angela Merkelová. Vybrala si bezpochyby kompetentní a schopné politiky, kteří jí budou v předvolebním boji pomáhat, myslí si Berliner Zeitung.

Ovšem navzdory kvalitám jejího týmu nedává deník političce mnoho šancí na úspěch. I superzdatný tým expertů bude mít problémy s vysvětlováním slabého manifestu opoziční unie. A navíc, úspěch volební kampaně i celou budoucnost opoziční unie nebudou ovlivňovat členové volebního týmu, ale spíš věční potížisté a nespokojenci, naráží německý list na šéfa bavorských konzervativců Edmunda Stoibera.

Slovensko si chce na cestě k přijetí eura pospíšit, tvrdí dnešní Pravda. Na Slovensku podle deníku prý existují silné tlaky na rychlejší přijetí eura. Pokud se podaří splnit maastrichtská kritéria, mohlo by se euro začít používat už v roce 2007.

Podle deníku by zemi pomohl co nejrychlejší vstup do takzvané čekárny na euro, což jsou určité výměnné kurzy slovenské koruny k euru. Tím by Slovensko stabilizovalo kurz domácí měny a země by získala silnější nástroj pro dosažení stanovených inflačních cílů.

Také by se zabránilo přílivu spekulativního kapitálu a snížila by se případná rizika vyplývající z parlamentních voleb v příštím roce. Guvernér Národní banky Slovenska přílišný optimismus spíše krotí. Celý proces vstupu do eurozóny prý nelze zvládnout dříve než v roce 2009, uzavírá slovenská Pravda.

Martin Hromádka, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme