Zahraniční tisk o výbuchu na Slovensku a protestech v Kodani

Výbuch v muničním skladu ve slovenských Novákách, Estonské volby a protesty v dánské metropoli - to jsou některá témata, kterým věnují pozornost zahraniční noviny.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Slovenské deníky podrobně rozebírají páteční explozi ve Vojenském opravárenském podniku v západoslovenských Novákách. Při tragédii zahynulo nejspíš osm lidí, záchranáři zatím našli tři těla, dalších pět lidí se zatím stále pohřešuje.

Slovenský deník SME v této souvislosti komentuje krok ministra obrany Františka Kašického, který po výbuchu v muničním skladu nabídl demisi. "Bezprostředně po tragédii v Novákách se obětavě a profesionálně činili nejen hasiči, záchranáři, policisté a vojáci, ale i vládní činitelé," uznává list. "Ministr Kašický řídil krizový štáb, který dostal situaci pod kontrolu. Následoval i krok politický - při něm už postup tak profesionální nebyl," poznamenává deník.

"Ministr nejednal správně, když nabídl svoji funkci předsedovi vlády i prezidentovi, aniž by znal výsledky vyšetřování. Navíc výrok premiéra, že "nikdy" nepodá návrh na odvolání Kašického předbíhá výsledky vyšetřování. Zatím se neví, zda tragická událost má nebo nemá souvislost s činností ministerstva obrany. Před podobnými výroky by se ale měl mít premiér na pozoru. Ti, kteří připomínají známé "nikdy neříkej nikdy" dobře vědí, o čem mluví," uzavírá slovenský deník SME.

Teď se podíváme do Estonska - v této pobaltské zemi šli o víkendu voliči k volebním urnám. Dnešním estonským novinám proto nemůže dominovat jiné téma než parlamentní volby. Deník Postimees zveřejnil zajímavou volební kalkulaci. Cituje z něj zvláštní zpravodaj v Estonsku David Šťáhlavský.

Ministerstvo financí spočítalo, kolik by předvolební sliby politiků stály, kdyby je skutečně strany splnily. Vyhrála by, píše s uvozovkami list Postimees, dosud vládnoucí strana Středu, její program by přišel na 174 miliard estonských korun, což je přes 300 miliard českých korun, tisíckrát více než politické strany investovaly do předvolební kampaně. V tabulce se propadla na poslední místo strana Zelených, jejíž program by byl naopak asi čtyřikrát úspornější, zda také úspěšnější, o tom měli rozhodnout sami voliči; na 101 míst kandidovalo desetkrát více uchazečů.

Dánské i další evropské deníky sledují pouliční válku mezi dánskými úřady a mladými lidmi, kteří už od čtvrtka protestují proti vyklizení oblíbeného squatu v Kodani.

Squat ve čtvrti Nörrebro byl mezi mladými populárním kulturním centrem, po jeho vyklizení policií se v Kodani rozpoutaly demonstrace a pouliční násilnosti. Už od čtvrtka policie zatkla 650 lidí. "Barikády, zápach spálených plastových lahví a dalších odpadků, které se válí v ulicích - tak vypadá Kodaň po potyčkách anarchistické mládeže s policií," popisuje situaci dánský list The Copenhagen Post a zároveň upozorňuje, že nepokoje se neomezily jen na dánskou metropoli.

"Protestuje se také v dalších dánských městech i v cizině - například v německém Hamburku policisté zadrželi před dánským velvyslanectvím 14 lidí. Dánské úřady se teď snaží zajistit, aby ze zahraničí nepronikali do Dánska další demonstranti, kteří by se k rebelujícím mladým Dánům přidali," konstatuje dánský list Copenhagen Post.

Britský deník The Independent vysvětluje původ sporu: Budovu obývají aktivisté a vyznavači alternativního stylu života už od roku 1982. Tehdy ji vláda squaterům půjčila na pořádání koncertů a dalších akcí. Postupně se budova v dělnické čtvrti Nörrebro stala populárním kulturním centrem, kde se scházeli hlavně anarchisté a levicově orientovaná mládež.

V roce 2000 ovšem město budovu prodalo křesťanské skupině, která teď získala soudní příkaz k vystěhování. Squateři však odmítli odejít, podle nich nemá rada právo prodat budovu, pokud ji stále užívají. A svoje práva hájí před policií v ulicích. Nutno dodat, že mají mezi Dány hodně sympatizantů. A podporují je i cizinci - mezi zadrženými jejich bezmála 70, konstatuje britský deník Independent.

David Koubek, Zuzana Fišerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme