Zahraniční tisk o vydání Miloševiče ICTY

Tématy dnešních zahraničních novin je mimo jiné jednání Carly del Ponteové v Jugoslávii, skandál kolem vepřového v Rakousku, píší i o Blízkém východě.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V souvislosti s návštěvou hlavní žalobkyně haagského soudního tribunálu Carly del Ponteové v Srbsku dnešní britský Independent poznamenal:

Del Ponteové se dostalo jen mrazivého přijetí prezidentem Koštunicou. Ten spolu s vládou sdílí obavu, aby neztratil sympatie jugoslávského lidu a aby se z dřívějšího diktátora nestal mučedník. To je jeden z důvodů, proč by podle Koštunici měl být Miloševič souzen v Srbsku a srbskými soudy. Ponteovou před jugoslávským ministerstvem zahraničí očekávaly stovky protestujících, kteří kromě házení vajec na její auto volali: „Nevydáme vám Sloba, nedáme vám nikoho.“ Naproti tomu ministr vnitra Mihajlović na tiskové konferenci na otázku, zda si umí představit, že by srbská policie zatkla Miloševiče, rozhodně odpověděl: „Nemusím si to představovat, nevidím v tom žádný problém“, napsal britský Independent.

Italský „Corriere della Sera“ připomíná, že počáteční na odiv stavěné úsměvy se brzy změnily v grimasu: Setkání nepřineslo žádný výsledek a také animozity mezi hrdou nacionalistickou vládou a ženou, která má v úmyslu postavit balkánské válečné zločince za mříže, se nepodařilo odstranit. Prezident Koštunica je muž, kterého nelze zlomit. K setkání přivolil nerad a svými úmysly se nijak netajil: Nehodlá diskutovat o válečných zločincích, nýbrž o uranové munici NATO, uvádí italský „Corriere della Sera“.

Rakouský „Der Standard“ už v titulku svého komentáře ke skandálu s vepřovým masem obviňuje „zkorumpovanou politiku“.

Praktiky mnoha veterinářů a farmářů a dlouhé seznamy používaných nelegálních prostředků - od hormonálních krmných koktejlů až k antibiotikům - jsou už od sedmdesátých let v odborné literatuře podrobně popisovány. Proč se od té doby nic nestalo? Agrární lobby se zjevně podařilo zabránit přijetí tvrdých zákonů a příslušných opatření proti těmto praktikám. Už několik desítek let se v této oblasti činí dealeři a korupční politika jim přitom „dělá zeď“. Věda se už delší čas snaží vyvíjet nové systémy, aby takovýmto „masným skandálům“ při zneužívání veterinárních přípravků zabránila.

Nové „kouzelné slůvko“ - nebo spíš pojem - zní: Dried Poultry Waste aneb sušený drůbeží hnůj, pokračuje vídeňský „Der Standard“. Němečtí výživoví experti vyvinuli způsob, jak zpracovat drůbeží trus na krmivo pro drůbež. Radí přimíchávat asi 40% upravených exkrementů do krmiva - prý je v tom hodně minerálních látek. Zatím je to v Rakousku zakázáno. Jenže to byla řada veterinárních léků taky, uzavírá „Der Standard“.

Dnešní izraelský Jerusalem Post komentuje výzvu arabských vůdců adresovanou premiérovi Barakovi, aby se veřejně omluvil za smrt 13 Arabů, kteří zahynuli během nepokojů v říjnu minulého roku. Jen poté, co se Barak sám i jménem vlády veřejně přizná k odpovědnosti za vyvolané nepokoje, jsou Arabové ochotni jej podpořit v blížících se premiérských volbách. Jestliže Barak získal v roce 1999 ve volbách hlasy 350 tisíc Arabů, dnes bude šťastný, když jich získá 40 až 50 tisíc. Pokud ale Palestinci a Izraelci dosáhnou alespoň rámcové dohody a Barak se navíc veřejně omluví za říjnový masakr, islámské hnutí a každý Arab přehodnotí svůj postoj. Nezanedbatelných 554 tisíc Arabů registrovaných mezi voliči Izraele dnes tvoří 12 procent celkové voličské základny, uzavírá dnešní Jeruzalem Post.

Dnešní Die Welt přináší na svých stránkách vizi Afriky 21. „Afrika poroste. Afričané nebudou žít v nedostatku. Rodinám bude dostupná zdravotní péče a vzdělání. AIDS sice nevymizí, ale přesto další nárůst onemocnění nebude tak markantní. Autorka uvádí i další pozitiva, nicméně varuje: Nic z toho nespadne Afričanům z nebe. Jen málo co se obejde bez obětí, slz a potu. I když Afričané musejí být strůjci svého osudu, sami neuspějí. Budou potřebovat technologie a know-how zvenku, kapitálové investice domácích i zahraničních investorů. Mladá generace ještě nemá významné politické zastoupení, ale v mnoha afrických zemích už zastává vedoucí ekonomické a intelektuální pozice,“ uzavírá dnešní Die Welt.

Markéta Kaclová, Radka Průšová, Olga Jeřábková, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme