Zahraniční tisk o vydání S. Miloševiče do Haagu

Slobodan Miloševič v Haagu, konflikt v Makedonii a jeho hrozba pro Balkán. To jsou hlavní témata dnešního výběru ze zahraničního tisku. Nezapomínáme ani na odškodnění bývalým nuceně nasazeným.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vydání bývalého jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče do Haagu věnuje pozornost většina britských deníků. Cituje z nich spolupracovník Českého rozhlasu v Británii Milan Kocourek.

Stránkám evropského tisku také dominuje hrozící nový balkánský konflikt. Španělský list "ABC" napsal, že vlažný postoj NATO vůči albánským vzbouřencům a nejednotnost uvnitř Evropské unie přispívají k tomu, že Makedonie směřuje k válce. Tato malá republika se může stát ohniskem nestability na jihovýchodním křídle regionu. Řecko, které odedávna odmítalo uznat Makedonii, žádá mezinárodní intervenci. V Bulharsku stojí turecká menšina, svým způsobem spřízněná s Albánci, se zbraněmi u nohou připravena na možné rozšíření konfliktu. Chyby, kterých se Západ na Balkáně dopustil, mají teď své neblahé důsledky, uzavírá španělský "ABC.

Konzervativní pařížský "Le Figaro" poznamenává k úsilí o uklidnění situace na Blízkém východě: Cesta izraelského premiéra Ariela Šarona do USA nebyla zřejmě zbytečná. Umožnila mu rozšířit jeho poněkud omezený manévrovací prostor...Lze jen doufat, že i bouřlivě probíhající návštěva syrského prezidenta Bašára Asáda v Paříži něco přinesla. Ten zjistil, že bude muset své záměry a svou politiku v budoucnu lépe vysvětlovat, nemá-li zůstat nepochopen. V uvázlém mírovém procesu na BV se musí všichni ještě hodně učit - Arafat, Šaron i Asád, ale i nová americká vláda , které se často vytýká pasivita, uvádí pařížský "Le Figaro".

Levicově-liberální dánský deník "Information" se zabývá ujednáním OSN o vytvoření celosvětového fondu pro boj s nemocí AIDS. AIDS není speciální africký jev, nýbrž epidemie postihující celý svět. Proto je nutný zákrok na mezinárodní úrovni: prostřednictvím OSN, píše list. Určitá skepse generálního tajemníka OSN Kofiho Annana vůči fondu AIDS je namístě. Kdo má tento fond řídit? Sponzoři včetně soukromých podniků? Jak je možné zajistit přiměřený vliv na země nejvíc postižené touto chorobou? Takové otázky jsou legitimní.. Ale diskuse by se měla zaměřit hlavně na zvážení různých východisek: ta se musí vzájemně doplňovat, nikoli vylučovat. Fond AIDS v rámci OSN se musí stát místem, kde se bude koordinovat a zčásti také financovat bezpříkladná kampaň proti této moderní epidemii lidstva, soudí dánský list "Information".

K zahájeným výplatám odškodného bývalým nuceně nasazeným se v komentáři vrací polský list gazeta Wyborcza. Cituje z něj varšavský zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Novák:

Milan Kopp, Robert Mikoláš, Olga Jeřábková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme