Zahraniční tisk o výhodách úředníků EU
Světové deníky rozebírají postoj Ruska k plánům Washingtonu na protiraketovou obranu, ale také další násilí Moskvy v Čečensku. Všímají si také obrovských sociálních výhod úředníků ústředí Evropské unie a připomínají, že padne rozhodnutí o pořadateli olympijských her v roce 2008.
Moskevský Kommersant komentuje americké plány na vybudování zkušebních stanovišť pro chystaný sporný protiraketový systém. Nehledě na ruské protesty běží přípravy tohoto záměru na plné obrátky. Tato americká taktika vůči Moskvě je veřejným tajemstvím. Zároveň se Bílý dům domnívá, že dosud platnou smlouvu ABM o omezení protiraketových systémů z roku 1972 se podaří změnit natolik, že to americké plány nenaruší a že prezident Bush svého ruského kolegu Putina nakonec přesvědčí, aby s nimi souhlasil. Washington totiž považuje dohody o odzbrojení za překonané dokumenty z dob studené války, jejichž platnost skončila s koncem bilaterálního rozdělení světa a závodů ve zbrojení. USA to navíc chápou jako potvrzení svého nároku na světovou nadvládu. Ruský prezident Putin však chystá protiútok: 15. července podepíše strategickou dohodu s Pekingem, jednoznačně zaměřenou proti dominanci Spojených států ve světě, informuje ruský Kommersant.
Nezávislý pařížský Le Monde připomíná nekončící násilí ruských vojsk v Čečensku. - Putinova válka v této malé kavkazské republice si vyžaduje stále více mrtvých a přináší víc škod a devastace než konflikt mezi Izraelci a Palestinci, píše list. Ruská armáda tam už léta páchá válečné zločiny, které jsou závažnější než zločiny Slobodana Miloševiče na Balkáně. Jenže který západní politik by si troufl jednat s Vladimírem Putinem jako s bývalým jugoslávským prezidentem? Za několik dní bude Putin hostem v italském Janově jako účastník summitu skupiny G-7. Než mu stisknou ruku, měli by si západní politikové odpovědět na otázku: Bylo skutečně nutné zvát Vladimíra Putina na toto vrcholné setkání ? táže se závěrem pařížský Le Monde.
Jihoněmecký Münchner Merkur si všímá sociálních poměrů v aparátu Evropské unie a mj. uvádí, že Evropská komise má v otázce předčasných odchodů evropských úředníků do penze a výše jejich luxusních důchodů zcela volnou ruku, aniž by za to byl předseda EK Romano Prodi se svými komisaři s ostudou vyhnán z úřadu. Děje se tak pod heslem: Stále větší moc pro stále méně kvalifikované! V zásadě může teď podle nového návrhu úředník EU jít do předčasného důchodu v 50 letech, a to s vysokou penzí a rodinnými příplatky. My ostatní pracujeme déle, aby se evropským byrokratům dařilo líp. Opravdu skvělá motivace, konstatuje německý Münchner Merkur.
Evropské deníky před rozhodnutím o pořadatelské zemi olympijských her v roce 2008 spekulují o tom, které z kandidátských měst - Peking, Paříž a Toronto - bude dnes definitivně vybráno. Londýnský Daily Telegraph k možnému výběru Mezinárodního olympijského výboru poznamenal: Není pochyb o tom, že každý z uvedených uchazečů by byl schopen olympiádu v roce 2008 uspořádat. Výsledek hlasování MOV bude tudíž odrážet politické preference tohoto orgánu. Paříž a Toronto patří k demokratickým státům, Peking je naopak sídlem vlády, jejíž vztah k lidským právům se navzdory liberalizaci po smrti Mao-Ce-tunga ještě zhoršil. Úspěch Pekingu by čínský brutální a šovinistický režim ještě posílil. Prezidentu MOV Samaranchovi a organizačnímu výboru OH je to možná lhostejné. Ale neměli by šířit očividnou lež, že politika při jejich rozhodování nehraje roli, píše Daily Telegraph.
Haagský Algemeen Dagblad je opačného názoru: Po 25ti letech reforem a hospodářského vzestupu si Čína sice ještě ani zdaleka nevysloužila dostatečně dobrou známku pro možnost uspořádání OH, ale situace už není katastrofální jako v dobách dobrovolně zvolené izolace země. Čína se otevírá zahraničnímu myšlení...Okolní svět by mohl tento vnitřní proces nejlépe podpořit investicemi a zesílením kontaktů s touto velkou asijskou zemí. Politikové, obchodníci, umělci a sportovci musí dialog s politickými vůdci a s obyvatelstvem zintenzivnit. Olympijské hry jsou k tomu jako stvořené. Proto by bylo rozumné přiřknout kandidaturu na pořádání OH v roce 2008 právě Číně, která se ve stejném roce připojí i ke Světové obchodní organizaci (WTO), soudí nizozemský Algemeen Dagblad.