Zahraniční tisk o výpadku proudu v Moskvě

Ruské deníky dnes komentují výpadek proudu v Moskvě, který by podle nich mohl vyvolat politickou rošádu. Rakouské listy se zase zaměřují na Schrödrem vyhlášené předčasné volby. Palestinsko-americkou schůzku komentují jak americké noviny, tak i ty arabské a v Británii včera žili příjezdem svým liverpoolských fotbalových vítězů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Ruské deníky dnes komentují třicetihodinový výpadek proudu, který ve středu ochromil ruskou metropoli a její okolí. Včera večer byly dodávky proudu obnoveny, ovšem jak upozorňuje deník Pravda, celá záležitost tím zdaleka neskončila. Důsledkem požáru v elektrostanici na jihu města byla třicetihodinová pauza v dodávce elektřiny. Důsledkem tohoto výpadku budou pravděpodobně politické změny, myslí si ruská Pravda.

Prezident Putin už má konečně pádný důvod, aby vytáhl do boje proti šéfovi státního energetického monopolu Anatoliji Čubajsovi. Zřejmě jej zbaví funkce a odstaví z politického života. Čubajs sice nepatří k těm, kteří otevřeně vystupují proti Putinovi, je ale považován za jakousi šedou eminenci liberální opozice. A kremelské administrativě by se náramně hodilo, kdyby státní energetický monopol ovládal někdo z Putinova týmu, soudí ruská Pravda.

Od té doby, co německý kancléř Gerhard Schröder překvapivě vyhlásil předčasné volby a šokoval tak politiky i veřejnost, viklá se židle také pod vládní koalicí v Rakousku. Téma zajímá rakouské listy a časopisy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Marie Woodhamsová: Předčasné volby v Rakousku

Finanční pomoc Palestině za dodržování míru a demokracie a podpora vzniku samostatného mírového palestinského státu, tak by se dal shrnout výsledek vůbec první schůzky amerického prezidenta George Bushe s novým předsedou palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem.

Pohledy západních a arabských listů na včerejší schůzku se však rozcházejí. Zatímco severoamerický USA Today setkání označil za nadějný moment, saudskoarabský list Arab News schůzku vnímá jen jako pouhé gesto. USA Today si myslí, že Bush a Abbás vyslali jasný signál, že jsou připraveni vyvést Palestinu ze stínu korupčních skandálů Abbásova předchůdce Arafata a skoncovat s teroristy.

Naproti tomu zmiňovaný Arab News tvrdí, že schůzka byla pouze symbolická. Nikdo nemluvil o tom, kdy se Izraelci stáhnou s pásma Gazy, nepadla ani zmínka o Palestincích, kteří jsou věznění v Izraeli. Padesát miliónů dolarů je to jediné, co Američani Palestincům skutečně přislíbili. Abbás se ve skutečnosti nevrací s ničím konkrétním. A to nic Palestince asi nepřesvědčí, konstatuje saudskoarabský list Arab News.

Britští fanoušci včera oslavovali triumfální návrat liverpoolských fotbalistů, vítězů Ligy mistrů. Britská média slavila samozřejmě s nimi. Za Návrat hrdinů označil triumfální příjezd fotbalistů z Istanbulu Daily Mail. Bulvární The Sun zase otiskl fotografii jásajících fotbalistů projíždějících v červeném autobuse davem fanoušků a připojil nápěv slavných liverpoolských Beatles Ticket To Ride.

The Independent se na oslavy dívá trochu střízlivěji. Upozorňuje na skutečnost, že v příští sezóně nemusí Liverpool svůj titul obhájit. Kvůli pravidlům mezinárodního svazu UEFA se totiž do soutěže třeba vůbec nedostane. Bylo by to absurdní, zlobí se list. Liverpool vyhrál proto, že byl nejlepší, a pokud letošní výkon neobhájí, bude to výsměch fotbalovému světu, soudí britský The Independent.

Pavel Novák, Marie Woodhamsová, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme