Zahraniční tisk o výročí nezávislosti Ghany

Ghana slaví půlstoletí samostatnosti. Francouzi si stěžují na nízké daně na Slovensku. Severní Irsko si volí své zástupce do svého parlamentu. To jsou témata, kterými se dnes zabývá zahraniční tisk.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Ghana v těchto dnech mohutně oslavuje padesátileté výročí své nezávislosti na Velké Británii. Před půl stoletím, 6. března roku 1957 předali britští kolonialisté moc obyvatelům Ghany. Padesátiletému jubileu se věnuje přirozeně ghanský tisk.

Dlužno říct, že padesátileté výročí samostatného ghanského státu je v zemi chápáno jako jedna obrovská narozeninová oslava, nemluví a nepíše se o ničem jiném než o výročí nezávislosti. V metropoli Accra u příležitosti oslav zazpívá třeba i superstar Stevie Wonder.

Místního list Ghanaian Chronicle například píše: "Letošní výročí má pro zemi velký význam. Alespoň na krátký čas můžeme předstírat, že je všechno v pořádku a že nejsme rozděleným národem, že zvládáme své vnitropolitické problémy. Deník se také zmiňuje o tom, jak nespokojení byli někteří představitelé ghanských politických stran, že nemohli na oslavách participovat. On totiž v Ghaně panuje úzus, že podobné výroční oslavy bývají apolitické, nespojené s některou ze stran. Jenže, padesát let nezávislosti, to je přece něco trochu jiného, a my jsme měli být přizvání, myslí si ghanští politici. Trochu úsměvně pak působí stížnost místních výrobců textilu, kteří se cítí poškozeni tím, že ghanská vláda nakoupila před oslavami potřebné textilní materiály, koberce a podobně, v zahraničí. Byla to dýka do zad," stěžují ghanští tkalci v listu Ghanaian Chronicle.

Ghana se v roce 1957 stala první nezávislou zemí subsaharské Afriky a ukázala tak cestu dalším státům. Věnují se ghanským oslavám také noviny v Británii, která dříve Ghanu spravovala coby svou kolonii?

Britské noviny o Ghaně píší, podívejme se třeba do listu The Guardian. Ten píše: "Viděno z britského pohledu, nejpřekvapivější byla právě rychlost dekolonizace Afriky, kterou osamostatnění Ghany vyvolalo. O deset let později už většina bývalých britských kolonií seděla v OSN jako nezávislé státy," poznamenává deník. Experiment minulého půlstoletí ukazuje, že konec kolonialismu nevyřešil všechny problémy Ghany, stejně jako neodstranil ty britské. Ovšem pro Afriku zůstává 6. březen dnem nadějí a hrdosti na vlastní samostatnost, konstatuje britský Guardian.

Polský instalatér už není jediným strašákem z východní Evropy, který ohrožuje sociální jistoty Francouzů. Touto větou začíná komentář ve slovenském deníku Sme, který připomíná, že nízké daně na Slovensku se staly jedním z hlavních témat francouzské předvolební kampaně. Další podrobnosti vyčetl z novin v Bratislavě tamní zpravodaj Radiožurnálu Lubomír Smatana.

Debatu rozvířil hlavní poradce Nikolase Sarkózyho. Ten poukázal na skutečnost, že v Evropě existují země, které mají nejenom extrémně nízké daně ale navíc ještě dostávají obrovské prostředky z euro fondů. Podle deníku Sme ale poradce pláče na špatném hrobě. I kdyby nakonec Sarkózy se svojí agendou vyhrál, tak stejně čerpání fondů z Bruselu nezastaví. Problém je totiž jinde - zdůrazňuje deník - ve Francii jako v sociálním státu. Kdyby kandidáti začali hovořit o lehčím propouštění, o pružnějším pracovním trhu nebo o neuvěřitelných výhodách pracovníků ve státní správě, tak si podepíší úmrtní listy dřív než voliči přistoupí k urnám. Strašení daňovým diktátem si proto Slovensko nemusí všímat. Co si ale zaslouží pozornost je Francie jako modelový příklad země, kde past sociálního státu zaklapla tak, že zatarasila cestu jakýmkoliv reformám. Zbabělost politiků je na začátku, konflikt a zmar je na konci, uzavírá komentář slovenský deník Sme.

Pojďme ještě na skok do Severního Irska - to dnes po letech volí poslance do svého parlamentu. Co se od voleb čeká a co se o nich píše?

Čeká se především vytvoření funkčního parlamentu a akceschopné vlády, což jsou dvě věci, které v Severním Irsku rozhodně nejsou samozřejmostí. Někteří lidé ale volbám věnují až překvapivě malou pozornost, jak dokládá deník International Herald Tribune. Ten připomíná historku z víkendu, kdy byl jistý dvacetiletý student dotázán, kdo vyhraje - myšleno samozřejmě volby. Mladík ale bez přemýšlení odpověděl: "Arsenal", a na důležité volby vůbec nepomyslel. Zatímco vnější svět vnímá dnešní hlasování za zlomový okamžik v severoirském mírovém procesu, pro mnoho z těch, kteří k volbám půjdou, je to věcná záležitost, asi jako návštěva zubaře, myslí si International Herald Tribune.

Vojtěch Berger, Zuzana Fišerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme