Zahraniční tisk o výročí pádu Bagdádu

Včera uplynuly už čtyři roky od pádu iráckého hlavního města Bagdádu. Ve městě platil zákaz vycházení, i přesto se zde znovu rozhořely boje mezi povstalci a americkými jednotkami a při dvou sebevražedných útocích zahynulo včera v Iráku přinejmenším 23 lidí. Neradostná bilance výročí, jak si je připomněl světový tisk?

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Evropské deníky se většinou shodují v tom, že pouhá vojenská síla na přechod k demokracii nestačí. Francouzský deník Le Monde soudí, že čtyřletá americká okupace Iráku přinesla této zemi pohromu snad ve všech oblastech. Všímá si zejména nesplněného slibu, podle kterého Irák měl být ohniskem šíření demokracie a stability na neklidném Blízkém východě.

"Místo toho dnes cítí američtí spojenci hrozbu z Íránu. Sýrie je sice vzata na milost, ale Libanon se potácí na pokraji občanské války. Autokratický režim v Egyptě manipuluje ústavou, aby se k moci mohl dostat syn současného prezidenta Husního Mubaraka. Arabští demokraté byli ponecháni téměř všude napospas osudu. Monarchie v Jordánsku a v Saúdské Arábii čelí destabilizaci, kterou do regionu vnáší prudce se šířící ideologie nepřátelská západu. A v samotném Iráku se usadila filiálka Al-Káidy, která je ještě smrtonosnější než její mateřská organizace," píše Le Monde.

S obavami sleduje vývoj v Iráku jeho soused Turecko. To je znepokojené zejména vývojem v severoirácké oblasti obývané převážně Kurdy. Tato oblast hraničící s Tureckem získala značnou autonomii, která může být, jak tuší Ankara, návodem pro kurdskou menšinu ve východním Turecku. Turecký deník Hürriyet se obává, že Američané půjdou v severním Iráku ještě dále. "Co se bude dít? " ptá se list. "Ankara může odmítat setkání se severoiráckými kurdskými vůdci Barzáním a Talabáním, jak dlouho chce. Ale faktem je, že Spojené státy na severu Iráku horlivě formují de facto nový stát," píše deník k vývoji v sousední zemi.

Ve Francii začala včera kampaň před prezidentskými volbami. Nový zákon umožňuje volební propagandu i před volebními místnostmi. A to na speciálních plochách. Audiovizuální sdělovací prostředky musí také poskytovat všem kandidátům stejný prostor. Jak nová pravidla hodnotí francouzský tisk? Jak třeba píše deník le Figaro, mediální zákon vlastně nahrává levici. Proč? To nám řekne zpravodaj Českého rozhlasu ve Francii Jan Šmíd.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Šmíd cituje francouzský tisk

Srbská justice vynesla první rozsudek spojený s masakrem bosenských muslimů ve Srebrenici roku 1995. Porota v Bělehradě odsoudila čtyři příslušníky paravojenských jednotek na pět až dvacet let vězení. Co na to evropský tisk?

Španělský deník El País si všímá toho, že poprvé od skončení občanské války, která provázela rozpad Jugoslávie poslaly srbské soudy do vězení pachatele trestných činů a výrokem soudu si Srbsko začíná uvědomovat vlastní trpkou minulost. Zároveň ale upozorňuje, že tento proces je teprve začátek. "Dokud Srbové nebo bosenští Srbové nepředají do Haagu nebo neodsoudí sami dva velké zločince spojené s masakrem ve Srebrenici Ratka Mladiče a Radovana Karadžiče nelze hovořit o normalizaci poměrů v Srbsku a Srbsko nemůže ani aspirovat na navázání konstruktivních vztahů s Evropskou unií," dodává El País.

Jan Šmíd, Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme