Zahraniční tisk o výročí pařížských nepokojů

Slovenský deník o výročí vzniku Československa. Francouzské listy se zabývají výročím nepokojů, které loni zasáhly Paříž a další velká města. Britský Guardien si všímá nebezpečí zániku Golfského proudu a londýnský měsíčník Standard se věnuje vyjádření canterburského arcibiskupa k muslimským šátkům.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Pohledem do kalendáře zjistíme, že dnes je státní svátek. Uplyne přesně 88 let od založení Československé republiky. Tohoto výročí si všímají i slovenské noviny.

Deník SME pod titulkem "Výročí Československa neoslavíme" poukazuje na to, že zatímco v Česku je tento den státní svátek, Slováci si jej připomínají pouze jako památný den. Podle historiků a politologů se tak Slovensko zříká části své novodobé historie. Politici se tváří jakoby nikdy nebylo Maďarsko ani Československo, ale vždy jen Slovensko. Češi i Slováci vnímali 28. říjen rozdílně i v období existence Československa. Pro většinu Čechů byl v 90. letech masarykovský odkaz zdrojem hrdosti a naděje, že se vrátíme tam, kde byla historie přerušená, do vyspělé Evropy. Na Slovensku byl vztah k 28.říjnu podstatně vlažnější, uzavírá slovenský deník SME.

Francie s napětím čeká, jak dopadne připomínka prvního výročí násilností na pařížských předměstích. Ty vypukly na konci října minulého roku po nešťastné smrti dvou mladíků pronásledovaných policií. Přední francouzské listy sestavují bilanci uplynulých měsíců a shodují se na tom, že k vyřešení problému nebylo podniknuto celkem nic.

"V každodenním životě obyvatel předměstí Clichy-sous-Bois se nezměnilo skutečně nic," píše například deník Le Monde. "Kdo porovnává archivní záběry ze šedesátých let, kdy byly tyto obytné zóny vybudovány, a současný stav, nemůže uvěřit. Obchodní centrum doslova zmizelo, dětská pískoviště vytěsnily betonové dlaždice s přeplněnými kontejnery na odpadky. Všichni obchodníci odešli. Zůstává jen tržiště pod širým nebem, ve středu a v sobotu. Obyvatelé mají pocit, že se na ně zapomnělo. Polovině z nich je méně než 20 let," popisuje situaci Le Monde.

A ke kritice se připojuje také list Le Figaro. "Šlo o velkou francouzskou vzpouru, o největší událost novodobých francouzských dějin, která ochromila celou Francii. Ovšem od začátku letošního roku na nepokoje na předměstích jen vzpomínáme. Jakou tedy sestavovat bilanci? Vše zakryl závoj nezájmu. Stejně jako byla předměstí opomíjena před nepokoji, zapomnělo se na ně po jejich skončení. Tento postoj je pro Francii natolik přirozený, že už nás ani nešokuje. Teprve když se podíváme na to, jak řešily podobné problémy jiné státy, uvědomíme si naši nečinnost," píše francouzský deník Le Figaro a uzavírá: "Fenomén je zřejmě tak obrovský, že odvaha podívat se na něj zpříma selhala, a zdálo se účinnější odvrátit zrak a doufat, že svět zapomene."

Britský Guardian otiskl vědeckou studii, která přichází se zajímavým zjištěním. Podle výzkumu totiž může globální oteplování v konečném důsledku přinést Británii ochlazení.

"Jde o Golfský proud, který evropské klima otepluje zhruba o deset stupňů, bez něj by bylo britské podnebí chladnější a sušší," píše britský deník. "Podle černého scénáře jednoho katastrofického filmu Den poté se Evropa a Severní Amerika takřka během jediné noci ocitla v době ledové. Tak dramatické to asi nebude, ale podle vědců něco podobného v mírnější podobě může hrozit," píše deník a vysvětluje: "Výzkumníci totiž zjistili, že Golfský proud oslabuje, v listopadu 2004 prý dokonce naměřili desetidenní přerušení proudu, který je šedesátkrát silnější než Amazonka. Podle vědců je třeba hledat příčinu v globálním oteplování a nepodceňovat jeho důsledky," dodává britský Guardian.

A v Británii ještě zůstaneme. Anglikánská církev totiž má opět co vysvětlovat. Její primas, arcibiskup canterburský Rowan Williams napsal do britských Timesů, že společnost, jejíž vláda nařizuje zda občané mají právo nosit závoje přes obličej, náhrdelník s křížkem nebo turban, je na nebezpečné cestě. Londýnský měsíčník Standard věnuje tomuto námětu článek, který shrnuje náš spolupracovník ve Spojeném království Milan Kocourek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Milan Kocourek cituje z londýnského měsíčníku

Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme