Zahraniční tisk o výročí vylodění i o Reaganovi

Víkendové oslavy 60. výročí vylodění spojenců v Normandii za účasti německého kancléře, zamyšlení nad odchodem bývalého amerického prezidenta Ronalda Reagana a blížící se fotbalový šampionát Euro 2004 - to jsou hlavní témata dnešního výběru ze zahraničního tisku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

O víkendu se konaly oslavy vylodění v Normandii, takzvaného dne D. Událost komentuje izraelský list Hárec. Padesát devět let po porážce Německa se jeho kancléř Gerhard Schröder snaží uvést zemi zpět do normálu. Alespoň to tvrdil při svém nástupu.

Je ale normální, že se poražená mocnost účastnila oslav vylodění? Že se na jednom místě setkají vítězové a poražení? Moc se to nehodilo k velkým slovům o demokracii a lidských právech, která se nesla celými oslavami. Zdá se ale, že všechno je možné. Před dvaceti lety by byla německá účast provokací, před deseti lety kontroverzní. Dnes Němce podpořilo přes osmaosmdesát procent Francouzů.

Schröder je prvním německým kancléřem, který nemá osobní vzpomínky na válku. K rehabilitaci Německa přišel jako slepý k houslím po šedesáti letech tvrdé práce jeho předchůdců. A tak si Schröeder, jako první, mohl dovolit porušit největší tabu - v roce 1999 poslal německé jednotky do Kosova.

Jeho snem je stát se právoplatným členem Rady bezpečnosti OSN. Izraeli jeho snahy nevadí. Německo je pro nás jedním z nejpřátelštějších států, píše Hárec. Konečně osvobodit se od minulosti neznamená na ni zapomenout. A silné Německo je zájmem Izraele, dodává smířlivě deník.

Americké listy se zamýšlejí nad odchodem prezidenta, který byl 8 let nejstarší hlavou státu, která kdy obývala Bílý dům - přesto však nejoptimističtějším a nejveselejším. Ronald Reagan romantizoval minulost a sršel americkým optimismem do budoucna, jak píší americké deníky. Cituje z nich severoamerický zpravodaj Českého rozhlasu Miroslav Konvalina.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Konvalina cituje z amerických listů

Za pět dní začíná fotbalový šampionát Euro 2004. Slovenský deník Pravda popisuje, na co se mohou fotbaloví fanoušci těšit. Mistrovství Evropy v Portugalsku bude ve znamení největších fotbalových hvězd. Zúčastní se ho taková esa jako Beckham, Owen,, Zinadine Zidan, Nedvěd či Raul.

Největší problémy s obsazením mělo Rusko - trenéru Grigoriji Jarcevovi vypadlo několik hráčů. Nejcitelnější je asi ztráta dvojice Onopko Ignaševič. Ta bude Rusům při šampionátu chybět. Co jim ale nechybí je e sebevědomí. Brankář Ovčinikov prohlásil svůj tým za jasné favority soutěže. Nejslabším článkem je prý Lotyšsko.

Problémy mají i Francouzi. Jejich reprezentační trenér Santini se chce po mistrovství uklidit do anglického klubu Tottenham. Funkcionáři přitom neskrývají překvapení, Santini měl smlouvu až do roku 2006. Francouzskou fotbalovou reprezentaci to ale podle nich určitě neovlivní, píše slovenská Pravda.

Britský Daily Telegraph zase nabádá fanoušky, aby se vyhnuli násilí. Už víme, jaké hvězdy můžeme na šampionátu čekat. Zatím ale nevíme, co čekat od britských fanoušků, píše list. Ti přitom nesou velkou zodpovědnost.

Jejich chování ovlivní nejen výkon hráčů a ostatní milovníky fotbalu, ale také může poškodit reputaci ostrovního království. Násilí je třeba se vyhnout za každou cenu už proto, že nám UEFA dala poslední šanci. Fotbalová reprezentace vystavila Británii jakousi žlutou kartu a my si teď nemůžeme dovolit žádné další problémy.

Portugalští pořadatelé šampionátu se samozřejmě snaží problémům vyhnout. Některé fanoušky na stadión vůbec nevpustí. Nemůžou se ale zaručit za ty, kteří si koupí lístek přímo na internetu. A incidenty v Bratislavě či Curychu ukazují, že právě ti jsou nejhorší. Euro je nejtěžší fotbalová soutěž. Účastní se ho jen ty nejlepší týmy - Francie, Holandsko, Česká republika. Britští fotbalisti proto potřebují silnou podporu fanoušků. Doufejme, že budou stejně skvělí, jako na světovém poháru před dvěma lety. A výtržnosti si jednou pro vždy odpustí, nabádá Daily Telegraph.

Alžběta Bajgartová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme