Zahraniční tisk o výsledcích referenda

Češi už to mají za sebou, hlásí slovenské deníky. A většina z nich je s výsledkem českého referenda spokojena. Jeden z místních deníků, list Sme, podotýká, že česká vláda má být na co pyšná: volební účast tu byla vyšší než na Slovensku. Jestli ale Češi do svazku s Unií vstupují z lásky nebo rozumu, jak naznačil prezident Klaus, se ukáže až v příštích letech.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

A možná to bude do značné míry záviset na tom, jak hlasoval sám Klaus. Ten je ale zatím tajemný. Deník Sme si také všímá rozdílů, s jakými kandidátské země k evropským referendům přistupují. Zatímco Češi se vrhli k urnám hned první den, aby mohli nerušeně odjet na chatu, Poláci počkali s volbou až po nedělní mši. Doufejme, že evropský kolos tyto regionální půvabnosti nezahubí, uzavírá Sme.

I jeho kolega, slovenské Hospodárské noviny, píšou o úsměvu Vladimíra Špidly. Nejsou ale přesvědčeny o jeho důvodu. Češi se vůbec nelekli malé účasti a hned v sobotu pak na Hradčanském náměstí mohutně oslavovali, že jsou Evropani. I Špidla se Svobodou se smáli, ačkoliv bylo referendum už jediným tmelem spojujícím vládní koalici. Nenaplněné sliby a neočekávaná reforma veřejných financí můžou způsobit, že do Evropské unie už budou Češi vstupovat s úplně jinou garniturou, než která tak juchala v sobotu na náměstí, upozorňují slovenské Hospodárské noviny.

České referendum o vstupu do Evropské unie ve svých dnešních vydáních zaznamenávají polské noviny. Listoval jimi náš varšavský zpravodaj Pavel Novák.

V Čechách nikdo nepochyboval o rozhodném vítězství příznivců evropské integrace. Píše dnešní levicová Trybuna. Překvapením byla účast voličů v hlasování, protože to bylo vůbec první referendum v historii České republiky. Uvádí deník.

Zpravodaj listu Gazeta Wyborcza z Prahy píše, že tradičně nejvíce lidí hlasovalo už v pátek odpoledne. V Praze, kde byla účast voličů nejvyšší, se dveře místností prakticky nezavíraly. Mladí lidé přicházeli i s batohy na zádech těsně před odjezdem na víkend. Poznamenává Gazeta Wyborcza. Deník Rzeszpospolita pojímá české referendum v širším kontextu a píše. Unijní referendum v Česku nebylo tak dramatické jako to polské. Neexistuje tam povinný práh volební účasti a tak jako ve všech postkomunistických zemích je převaha přívrženců vstupu do Unie drtivá. S velkou dávkou jistoty lze očekávat rozšíření Unie o 10 zemí, z nichž 8 je postkomunistických. Jsou to státy s podobnou startovní situací a podobnými problémy. Píše Rzeczpospolita.

Nad britskou monarchií se stahují mračna. Alespoň to vyplývá z článku v britském Guardianu. V ostrovním království se rozproudila debata, která svým dosahem nemá od dob Jindřicha Osmého obdoby. Královna Alžběta se má vzdát nejvyššího postavení v anglikánské církvi. Důvodem je modernizace monarchie - ta se nemá vázat na jediné náboženství. Králové jsou tu pro všechny, bez ohledu na vyznání, množí se argumenty. A co na to královská rodina? Princ Charles, následník trůnu, je pro. U královny to už tak jednoznačné není. Možná proto, že s tímto požadavkem se pojí i další - totiž aby královna platila daně v plném rozsahu, jako každý jiný, dodává Guardian.

Pavel Novák, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme