Zahraniční tisk o vývoji na Ukrajině

V centru pozornosti světových deníků zůstává Ukrajina. Podle německého listu Frankfurter Allgemeine Zeitung se teď Ukrajina nachází v patové situaci. Vůdce opozice Juščenko čelí vážnému dilematu. Pokud se na základě přehodnocených volebních výsledků stane prezidentem, bude mít opravdu těžkou pozici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Není jasné, zda výsledky voleb dokáže opoziční kandidát využít ve svůj prospěch, domnívá se deník. Má totiž omezený prostor k vyjednávání. Už teď je Ukrajina rozdělena na dva tábory a ať už se stane prezidentem jeden nebo druhý z kandidátů, pro opačný tábor to bude nepřekonatelná překážka.

S tím souhlasí také další německý list Berliner Zeitung. Západ úplně ignoruje zájmy těch, kteří podporují současného premiéra Janukovyče, soudí deník. Bez ohledu na to, zda volby byly zfalšované nebo ne, musíme si uvědomit, že milióny lidí by měli za prezidenta raději Janukoviče. A když bude Západ masivně podporovat opozici, zastánci Janukovyče ještě přitvrdí, domnívá se list. Ukazuje se, že oba tábory mají téměř shodnou velikost, a to by Evropa neměla přehlížet, dodává Berliner Zeitung.

Deník Sme si všiml výroků premiéra Mikoláše Dzurindy během dvou nejsledovanějších událostí minulých dnů na Slovensku. Při obnově Vysokých Tater kategoricky odmítl spolupráci s komunisty. Po zveřejnění informace, že člen jeho strany - státní tajemník ministerstva výstavby - byl agentem StB, Dzurinda navrhl, aby se Slovensko vyhnulo populistickým čistkám v orgánech státní správy. Z článku vybírá naše bratislavská spolupracovnice Renata Havranová.

Přehrát

00:00 / 00:00

R. Havranová: TISK

Británii zajímá politický skandál člena vlády. Ministr vnitra David Blunkett je podezřelý z toho, že pomohl nelegálně získat vízum pro chůvu své bývalé milenky. Ministr sice připustil, že se na imigrační formulář díval, ale jen proto, aby se ujistil, že je vyplněn správně. A navíc tvrdí, že se ho někdo snaží pošpinit.

Od srpna se totiž s bývalou milenkou Quinnovou soudí o to, aby měl přístup k jejímu dítěti, považuje se totiž za jeho otce. Jenže je tu ještě jeden muž manžel Quinnové a ten zas tvrdí, že syna Williamse zplodil on. Je to opravdu zamotaný příběh, komentuje dění na britských ostrovech list Guardian.

Pokud se obvinění prokáže, bude ministr přinucen k rezignaci. I kdyby však podezření vyvrátil, jeho politická kariéra bude už beztak poškozena. Vždyť celá Británie už detailně zná ministrův sexuální život! Zdá se ovšem, že britský bulvár ministra trochu šetří, poznamenává dále Guardian. Podobná aféra by jiného vysokého politika stála okamžitě křeslo. Nevidomý a navíc svobodný ministr, kterého zničil vztah s vdanou ženou, je morálním kritikům i veřejnému mínění možná trochu sympatický, uzavírá britský list Guardian.

Petra Lazáková, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme