Zahraniční tisk o vývoji na Ukrajině

Janukovyč a Juščenko se shodli na nutnosti politické reformy na Ukrajině. Bratislavské podsvětí si opět vyrovnávalo účty na veřejnosti. Reforma OSN přinese výhody africkým zemím Lotyšsko vede už dvanáctá vláda za posledních 13 let.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Hlavní stránky světových deníků věnují svou pozornost událostem na Ukrajině. Výjimkou není ani ruský list Moscow Times. Odstupující prezident Leonid Kučma přenesl téma sporných ukrajinských voleb také do Moskvy, kde o nich jednal se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Oba politici se shodli na tom, že situaci na Ukrajině mohou vyřešit výhradně nové volby. "Opakování jen druhého kola je bezvýchodné," prohlásil podle listu Moscow Times zasmušile se tvářící Putin.

Opozice a mnozí politologové se domnívají, že Kučma usiluje o reformu jen z toho důvodu, aby si zachoval svou moc. Oba prezidentští kandidáti, Janukovyč a Juščenko, mezitím vyjádřili podporu politické reformě na Ukrajině. "Byl to konstruktivní dialog," pochvaloval si opoziční kandidát Juščenko, přestože se všemi body reformy nesouhlasil. Dokument ale podepsal. Už jen proto, že Kučma ukázal dobrou vůli situaci řešit, dodává ruský deník Moscow Times.

Srbský tisk si dnes všímá mimo jiné předání velení nad mírovou misí v Bosně. Severoatlantická aliance ho předala do rukou Evropské unie. Ze srbského deníku cituje náš spolupracovník Martin Ježek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Martin Ježek cituje ze srbského tisku

Podsvětí si zase vyrovnávalo účty na veřejnosti, zamýšlí se slovenský deník Sme nad čtvrtečním incidentem, kdy v bratislavské restauraci vybuchla bomba. U vedlejšího vchodu do budovy odpálil neznámý pachatel pravděpodobně nástražný systém. Výbuch nastal, když dveře otvíral údajný člen místního podsvětí a jeho ochranka. V tomto podniku ale mafie neřádila poprvé, připomíná slovenský list.

Před třemi lety explodoval v téže restauraci granát, který se pokoušel nastražit občan bývalé Jugoslávie. A o pár dní předtím vtrhlo do komplexu dvacet mladíků, kteří restauraci během několika minut zdemolovali a jen za poslední rok zemřelo násilnou smrtí šest bratislavských podnikatelů. Podle policie jsou místní podniky pod kontrolou kosovských Albánců a všechny případy spolu souvisí. To je však jediné, co je o případech vyřizování účtů mezi bratislavskými podnikateli známo, píše slovenský deník Sme.

Reforma Organizace spojených národů přinese zisk i africkým státům, domnívá se v dnešním vydání jihoafrický deník Cape Times. Rozsáhlá reforma institucí OSN, kterou prosazuje generální tajemník Kofi Annan, nabízí Africe hned několik výhod. Nepochybně ta nejatraktivnější je návrh na dvě křesla v nejdůležitějším článku organizace, Radě bezpečnosti. Odborníci souhlasí s tím, že je potřeba Radu rozšířit ze stávajících patnácti členů na dvacet čtyři. Je tedy pravděpodobné, že Afrika a Asie získá po dvou křeslech stálých členů Rady bezpečnosti a Latinská Amerika a Evropa po jednom, uvažuje jihoafrický list.

A přestože OSN nemůže v této fázi jednat o jednotlivých mandátech, vypadá to, že jeden by mohla získat právě Jihoafrická republika a druhý Egypt. Afrika by se tak konečně mohla podílet na rozhodování o světových akcích, nikoli jen na ně reagovat, jak je tomu doposud, uzavírá svůj optimistický komentář jihoafrické Cape Times.

Rakouský deník Die Presse sleduje politické změny v Lotyšsku. Lotyšský parlament schválil novou pravicovou vládu premiéra Aigara Kalvitise. Předchozí kabinet ztroskotal po osmi měsících od svého vzniku, když konzervativní lidovci, ačkoli také ve vládě, smetli ze stolu návrh státního rozpočtu. Hlavním strůjcem rozpadu původního kabinetu byl právě Aigar Kalvitis, vysvětluje Die Presse události v Lotyšsku.

Zda nová vláda přežije, není vůbec jisté. 38Kalvitis je totiž už desátý premiér od vzniku samostatného státu v roce 1991 a Lotyšsko vede už dvanáctá vláda za 13 let své existence. Novému premiérovi tak nezbývá než doufat, že současný kabinet přečká alespoň do nových voleb na jaře 2006, píše se v rakouském listu Die Presse.

Martin Hromádka, Eliška Pastuszková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme