Zahraniční tisk o výzvě afghánských duchovních

Britské Timesy k výzvě afghánských duchovních saúdsko-arabskému teroristovi bin Ládinovi, aby opustil Afghánistán, napsaly, že šlo zjevně o pustý výsměch. Hrozba islámskou Svatou válkou v případě amerického úderu byla naproti tomu jasná. Pokud Taliban bin Ládina chrání, pak nejen proto, že je to bankéř, ale také proto, že sdílí jeho nepřátelství vůči ne-islámskému světu obecně a vůči USA speciálně.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vůdcové Talibanu by raději nechali zbytečně umírat Afghánce, než by přiznali svou odpovědnost v boji proti terorismu a odmítli azyl pachatelům atentátů ve světě. Jejich postoj dokazuje nezbytnost této nežádoucí války, soudí londýnské Timesy.

Moskevský list Vremja je přesvědčen, že bin Ládina nelze z Afghánistánu vyhnat násilím. Ten navíc vyjádřil ochotu stanout před soudem, ovšem za podmínky, že USA předloží důkazy o jeho podílu na teroristických útocích. To je pro Washington zcela nepřijatelné. Nerozhodnost Kábulu zjevně souvisí s tím, že bin Ládin má v Afghánistánu několik tisíc fanatických přívrženců z arabského světa. Pokus vypudit je ze země násilím by vyvolal veliké krveprolití, obává se deník Vremja.

Polský deník Ziczie ve svém komentáři k chystané vojenské operaci ve střední Asii píše, že tentokrát se Evropanům a Američanům nebude dění daleko od nich zdát až tak vzdálené. Z komentáře cituje náš varšavský zpravodaj Pavel Novák.

Britské Financial Times se domnívají, že při nadcházející válce proti terorismu existuje zároveň i naděje na pád Talibanu. Už před útoky proti USA byl Taliban v očích světa i ve světě islámu jedním z nejopovrhovanějších režimů. USA a jejich spojenci by mohli svět tohoto vládnoucího systému zbavit. Zatčení nebo vyřazení bin Ládina a jeho kompliců z akce bude ovšem složitější.V Afghánistánu může dočasně zavládnout chaos a možná bude nutno se rozhodnout mezi dlouhodobou prezencí mezinárodních sil v zemi se všemi úskalími a nebezpečím a mezi rychlým úderem, který režim Talibanu rozvrátí a nebezpečí terorismu zmírní. Zdá se, že to by bylo z obou zel to menší, soudí Financial Times.

Španělský El Mundo uvádí, že vůdce Talibanu Mohamed Umar a afghánští islámští duchovní svou výzvou bin Ládinovi opustit zemi jen taktizovali a že jsou připraveni obětovat svůj národ pro věc islámu. Jejich fanatismus by měl USA a jejich spojence donutit k zamyšlení, protože při vojenské intervenci většího rozsahu hrozí nebezpečí dalšího utrpení afghánského civilního obyvatelstva, které pak už nebude schopno hrstku talibanských fanatiků ze země vyhnat, obává se španělský El Mundo.

Praticky všechny dnešní pákistánské noviny se na titulních stránkách věnují včerejším násilnostem, které zasáhly největší pákistánská města. Muslimští radikálové protestovali proti tomu, že vláda podporuje Spojené státy v boji proti terorismu. Z anglicky psaného pákistánského listu the News cituje náš zvláštní zpravodaj na místě Robert Mikoláš.

Vídeňská Die Presse konstatovala, že po útocích proti Spojeným státům se problémy z ostatních krizových regionů ocitly v pozadí světové pozornosti. - Události v Makedonii a na Balkáně vůbec, v Severním Irsku, ve španělském Baskicku nebo na Korzice prostě zmizely v tornádu dýmu a suti po zřícení Světového obchodního centra v New Yorku. Nedostatečná pozornost těmto konfliktům je však ze světa nesprovodí. To bychom si měli uvědomit, píše Die Presse.

Marika Táborská, Olga Jeřábková, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme