Zahraniční tisk o vztazích mezi Evropou a Spojenými státy

Německá kancléřka je v pasti. David Cameron je nadějí pro britské konzervativce. NATO začne proces přijetí Ukrajiny. To jsou některá témata, kterými se zabývá zahraniční tisk.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Nová německá kancléřka Angela Merkelová je v pasti, píše německý deník Die Süddeutsche Zeitung. Její předchůdci totiž značně narušili vztah Německa s americkou administrativou George Bushe. Spojené státy si od nové německé vlády slibovaly mnohé. Doufaly, že v Evropě dojde k průlomu a poté k názorovému příklonu k politice Spojených států. A také k návratu ke starým hodnotám, které kdysi tvořily základ atlantického spojenectví, informuje list.

Americká ministryně zahraničí přijela do Německa, aby zahájila novou éru v německo-amerických vztazích. To se jí ale nepodařilo. Ještě nenastal ten správný čas. Pouhé personální změny na jedné straně nestačí. Ať už se o tajných přeletech amerických letadel v Německu vědělo nebo ne, špatná politika zůstává špatnou politikou. Na takovém základě nelze vybudovat nové transatlantické vztahy, uzavírá Die Süddeutsche Zeitung.

Vztahy mezi Evropou a Spojenými státy ve svém dnešním vydání komentuje také americký deník Christian Science Monitor. Znovu se to opakuje jakmile začnou napjaté vztahy mezi USA a některou evropskou zemí trochu povolovat, okamžitě přijde studená fronta. A zase leží její základy ve válce proti terorismu. Tentokrát to není invaze do Iráku, ale aktivity CIA v Evropě, píše list.

Condoleeza Riceová při své návštěvě Evropy čelí dotazům, jak Spojené státy zacházejí s vězni, kteří jsou podezřelí z terorismu. Riceová rázně obhajuje protiteroristickou politiku Spojených států a připomíná, že právě tato strategie zachránila životy mnoha Evropanů a Američanů. Riceová také zdůrazňuje, že ze strany USA nedochází k mučení vězňů. A právě to se Evropané zdráhají uvěřit, zejména poté, co se prokázalo týrání vězňů v několika amerických věznicích, konstatuje Christian Science Monitor.

Zvolení nového předsedy britské konzervativní strany by mohlo vyvolat doslova explozi v britské politice. David Cameron je největší nadějí od dob Margaret Thatcherové, píše britský deník The Guardian. Když Thatcherová před třiceti lety vstoupila do britské Dolní Sněmovny, nikdo ji neznal. Musela najít nový způsob, jak mluvit s veřejností - stejně jako dnes David Cameron. Musela čelit opoziční labouristické straně, která se tehdy i se svým unaveným premiérem téměř ztrácela podobně jako dnes. Jak se v Británii říká, David Cameron se možná narodil se stříbrnou lžičkou v ústech, ale teď má v rukách zlatou šanci, konstatuje The Guardian.

Severoatlantická aliance zítra začne proces přijetí Ukrajiny, dozvěděla se polská Rzeczpospolita. List píše, že jde o výsledek úsilí Polska, Spojených států i samotného nového ukrajinského vedení. Země, kterým šlo především o dobré vztahy s Ruskem, se zahájení rozhovorů s Kyjevem vzpíraly. Polským deníkem listoval zpravodaj Českého rozhlasu ve Varšavě Martin Dorazín.

Přehrát

00:00 / 00:00

Martin Dorazín cituje z polského listu

A z britského Guardianu ještě jednou. Znáte to - najednou z ničeho nic zívnete, protože začal zívat někdo jiný, se kterým sedíte v místnosti. Vědci věděli, že zívání mohou mezi sebou "chytit" lidé i velké druhy opic. Teď mají ale důkaz, že jsou k tomu náchylní třeba také makakové!

"Skoro všechna zvířata zívají, zatím ale nevíme proč?! Neumíme podrobně popsat funkci zívání," řekla Guardianu psycholožka Annika Pauknerová. Jednou z hypotéz je vzájemné vcítění - třeba lidé nebo šimpanzi cítí empatii s jiným člověkem nebo šimpanzem, který zívá. Výzkum ukázal, že "chytit" zívání může až 60 procent lidí. Když přemýšlíte o zívání, můžete začít sami zívat a situace jsou různé, když ráno vstáváte, když jdete večer spát, když jste unavení nebo dokonce když máte hlad... píše se v dnešním Guardianu.

Jiří Hošek, Soňa Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme