Zahraniční tisk o vztazích západu s Ruskem

Stále více se ze všech stran probírají zhoršující se vztahy mezi západem a Ruskem, co si o tom myslí ruský tisk? Deník Izvěstija, který je blízký prezidentu Putinovi, zveřejnil na svých stránkách v úterý článek popisující scénář domnělého jaderného útoku USA proti Rusku a případné následné odvety Moskvy vedené i proti území České republiky. Nyní se v Izvěstijích objevil článek z pera politologa Vjačeslava Nikonova, který píše o dalších údajných hrozbách západu vůči jeho zemi.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

"Spolu s tím, jak narůstá napětí ve vztazích západu s naší zemí a stupňuje se protiruská kampaň, začíná být zjevné, že se jedním z hlavních útočných manévrů stane delegitimizace chystaných parlamentních i prezidentských voleb. Anebo pohrůžka delegitimizací jako způsob politického nátlaku," napsaly Izvěstija, podle nichž je třeba dnešní situaci chápat takto: "Jde o postupy namířené na oslabení Ruska a získání nátlakových prostředků proti němu. Nic víc, nic míň", tvrdí list.

Spory neutichají ani v Evropské unii a z velké části se točí kolem ústavy, neboli základního dokumentu Evropské unie, jak se nyní nově říká. Tématu si všímá i dnešní rakouský tisk. Deník Kurier se ústavě věnuje nejen v obsáhlém rozhovoru s kancléřem Gusenbauerem, ale také v komentáři na stejné téma. Cituje z něj vídeňská zpravodajka Českého rozhlasu Marie Woodhamsová.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Woodhamsová cituje z rakouského tisku

O africkém Súdánu se nehovoří příliš často, ačkoli podle mezinárodních organizací probíhá v tamní provincii Dárfúr humanitární katastrofa nedozírných rozměrů. V úterý přišly informace, že Spojené státy zpřísnily sankce proti súdánské vládě, neboť právě té připisují za krizi hlavní odpovědnost. Jak to komentuje zahraniční tisk?

Kupříkladu přední americký deník The Washington Post je k iniciativě prezidenta Bushe velmi skeptický, sankce totiž považuje za zcela nedostatečné, pokud se k nim nepřipojí také Evropská unie, Rusko a zejména Čína. Konkrétně deník ve svém redakčním komentáři píše: "Ve stejný den, kdy George Bush rozšířil sankce, nový čínský emisar pro Afriku uspořádal tiskovou konferenci a na ní argumentoval, že nikoli sankce, ale zahraniční pomoc a investice jsou pravým lékem proti súdánskému režimu Umara Hasana Bašíra. A vlastně proč ne? Vždyť Súdán prodává 60 procent své ropy Číně, což představuje skoro 40 procent vývozu země. Čína do súdánského ropného průmyslu investovala velké peníze a súdánské armádě prodává zbraně. Dokud existuje tohle lukrativní partnerství, pak jsou americké sankce, mimochodem platné už deset let, naprosto neúčinné."

Zahraniční média si všímají i úterního únosu skupiny britských expertů, kteří se podíleli na pomoci irácké vládě, konkrétně zaváděli nové informační technologie na bagdádském ministerstvu financí. Britský tisk reaguje na incident velmi příkře, což dokládají i dnešní londýnské Timesy. "Pro západní činitele, kteří chtějí svým úsilím přinést lepší budoucnost Iráku, je únos pěti Britů morální rána. Pokud někdo potřeboval důkaz, že "červená zóna", tedy skutečný Irák, který leží mimo bezpečnostní zelenou zónu, je nepřátelským územím, pak tento důkaz dostal," napsal respektovaný deník.

Možná stojí za připomenutí, že Britové byli z ministerstva odvlečeni komandem mužů v uniformách, a tak kromě teorie, že za únosem stojí nějaká skupina povstalců stále nebylo vyloučeno podezření, že perfektně zorganizovaný zločin provedli skuteční policisté.

Na tuto nejistotu naráží deník The Scotsman."Díry v práci zpravodajských služeb na území Iráku se hluboce otevřely po předání bezpečnostní a policejní agendy do rukou bagdádské vlády," uvádí deník a dodává: "Samozřejmě rostou obavy o to, co se s unesenými muži děje, protože únosci nevznesli žádný požadavek ani se neozvali. Ministerský předseda Tony Blair ale už vzkázal, že únos neodradí Británii od úkolu přinést Iráku mír."

Marie Woodhamsová, Vlastimil Milý, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme