Zahraniční tisk o záchraně ruské miniponorky

Ruské deníky se vrací k záchraně ruské miniporky. Britský tisk vzpomíná na zesnulého britského politika Robina Cooka. Deník Haarec kritizuje rezignaci izraelského ministra Benjamina Netanjahua.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ruská miniponorka A-30

ruská miniponorka A-30 | Zdroj: ČTK

Téměř všechny ruské deníky se dnes ve svých redakčních komentářích vrací k záchranné operaci na spasení sedmičlenné posádky ruské miniponorky, která uvízla v Beringově moři. Náš moskevský zpravodaj Petr Vavrouška si vybral zamyšlení v deníku Izvěstija.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Vavrouška čte z deníku Izvěstija

Britský Guardian věnoval svůj dnešní úvodník bývalému britskému ministru zahraničí Robinu Cookovi, který v sobotu náhle zemřel při turistickém výletu. Více než kdokoli jiný udělal vše pro to, aby obnovil důvěru v politiky, myslí si list. Byl to jeden z nejchytřejších a nejkreativnějších osobností v moderní britské politice.

Byl skvělý debatér, vynikající ministr zahraničí, pokračuje deník. Křeslo ministra opustil v roce 2003, rezignoval kvůli válce v Iráku. Tvrdil, že invaze do Iráku nic nezmění. Ve svém rezignačním projevu se emotivně ptal: "Proč je nyní tak důležité podniknout vojenskou akci k odzbrojení země, jejíž zbrojní potenciál jsme před dvaceti lety pomáhali vytvořit?". Robin Cook zemřel ve věku 59 let. Jeho pragmatický hlas bude britské politice chybět, uzavírá Guardian.

Izraelské listy přinášejí reakci na odstoupení Benjamina Netanjahua, bývalého premiéra a nyní už i bývalého ministra financí Šaronovy vlády. Ten včera rezignoval na protest proti vysídlování židovských osadníků z pásma Gazy.

Deník Haarec jeho krok kritizuje: Pokud by odešel před dvěma měsíci, kdy vláda a Knesset - tedy parlament - rozhodovaly o vysídlování, možná bychom mu mohli věřit, že jedná v souladu se svou ideologií a svým svědomím, tvrdí list. Ovšem jeho pozdní rezignace nešokuje a nic také neovlivní. Je jen důkazem, že Netanjahu není schopen nést politickou zodpovědnost, konstatuje deník Haarec.

Netanjahu svou rezignací zahájil bitvu o srdce vlastní strany Likud, píše další list Jerusalem Post. Zaujal místo extrémní pravice uvnitř své strany a vymezil se tím proti politice premiéra Šarona. Do izraelského politického systému tak přinesl chaos, ale zároveň i určitou ucelenost. Ucelenost proto, že kritikům vysídlení až dosud chyběla významná politická reprezentace, soudí Jerusalem Post.

Přesně za tři roky, 8. 8. 2008, v osm hodin večer, budou v Pekingu slavnostně zahájeny Letní olympijské hry. Čína slibuje olympiádu moderní, progresivní a dokonale připravenou. Ovšem jak upozorňuje australský list The Australian, zatím si koleduje spíše o katastrofu, a to v oblasti public relations, tedy informování veřejnosti a spolupráce s médii. Minulý týden se v Pekingu konala konference organizačního výboru, který měl představit časový plán přípravy olympiády, píše Australian.

Podobné konference jsou obvykle určeny pro veřejnost, samotní organizátoři by už své plány měli dávno znát. Ovšem asi ne ti čínští. Byli totiž tak zaneprázdněni, že jim na veřejné rozhovory vůbec nezbyl čas. Ani telefonické rozhovory výbor vůbec neposkytuje. Komunikace je asi něco, s čím organizace pekingské olympiády vůbec nepočítá. Ale měla by. Pokud nenasytí informacemi 30 tisíc médií, které budou v době olympiády zastoupeny v Pekingu, tak místo "moderních světových her" může rovnou uspořádat jen lokální závody, uzavírá The Australian.

Zuzana Boleslavová, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme