Zahraniční tisk o zadržení Slobodana Miloševiče

Zahraniční noviny se dnes věnují zatčení jugoslávského exprezidenta Slobodana Miloševiče, současnému násilí v Izraeli a jednání Gerharda Schrödera s Georgem Bushem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční deníky komentují zatčení bývalého jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče. Jak tuto událost hodnotí polský list Rzeczpospolita, to se dozvíme od našeho varšavského zpravodaje Pavla Nováka.

Rakouský Der Standard v komentáři konstatuje, že Izraelci a Arabové jsou dnes znepřáteleni víc než kdykoli předtím. Radikalizace arabské ulice, která se mírovým procesem pouze přibrzdila, běží teď opět na plné obrátky. O propojení palestinské otázky s nedořešeným problémem Iráku se příslušní politikové nemuseli ani příliš snažit - to vyplynulo samo o sobě. Miliony Arabů a Muslimů se přes identifikaci s obsazenými Palestinci a s vyhladovělými Iráčany považují za oběti a narážejí tak na naprosté nepochopení západního světa, který v nich vidí pachatele, kteří si nepřáli a nadále nepřejí stát Izrael.

Římský Il Messagero k roztáčející se spirále násilí v Izraeli poznamenal: Jásir Arafat si prohlíží svůj byt v Gaze: Raketa mu rozbila skla ve všech oknech. Jasná zpráva od Ariela Šarona. Arafat byl v době útoku na arabském summitu v jordánském Ammánu. Nebyl tedy přímo na mušce osobně. Ale jednoho dne, vzkazují mu tímto Izraelci, by to tak mohlo skončit... Fyzická likvidace nepřátel, tj. politika, kterou naposledy praktikoval izraelský expremiér Barak, dochází uplatnění u jeho nástupce Ariela Šarona. A podle zpráv izraelského vojenského vysílače, který se odvolává na zdroje z armádních kruhů, to začne už v příštích dnech.

První návštěvu spolkového kancléře Gerharda Schrödera u prezidenta George Bushe v Bílém domě kriticky analyzuje ruská "Nězavisimaja Gazeta". Nové uspořádání vztahů s nejvýznamnějším spojencem bylo nejobtížnějším diplomatickým kancléřovým úkolem ve Washingtonu. Návštěva byla nutná nejen kvůli nástupu nového republikánského prezidenta do funkce, nýbrž i kvůli bezohlednému chování nové americké vlády vůči spojencům vůbec. Zachmuřený pohled Washingtonu na Moskvu se od postoje Berlína liší. Němci se připravují na významný bilaterální summit v Petrohradě a mají zcela jiný názor na partnerství s Ruskem.

Rozhovor s českým ministrem zahraničí Janem Kavanem otiskl rakouský list Die Presse. Jeho autor pokládal Janu Kavanovi zejména otázky spojené s českou jadernou elektrárnou Temelín. Z deníku cituje naše vídeňská zpravodajka Marie Woodhamsová.

Robert Mikoláš, Olga Jeřábková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme