Zahraniční tisk o zakázkách v Iráku

Rozhodnutí Spojených států nepřipustit firmy ze zemí, které se postavily proti irácké válce, vyvolalo v Německu velké rozladění. Mluvčí berlínské vlády to dokonce označil za nepřijatelný krok odporující duchu vzájemné spolupráce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Z německého tisku cituje tamní zpravodaj Českého rozhlasu David Šťáhlavský.

Rozhodnutí Pentagonu vyřadit země, které se neúčastnily války v Iráku z jeho obnovy, je nedůtklivé a nevyzrálé, píší Arab News. Francie, Německo, Rusko či Kanada nebudou, podle americké administrativy, připuštěni k dalším jednáním o kontraktech v Iráku. Pentagon tím vyvolá jen zlou krev. Přitom by se měl snažit bořit ploty a obnovovat staré vztahy, myslí si saúdskoarabský list. Bushova vláda je navíc poněkud nedůsledná. Turecko a Saudská Arábie, které se také nijak netajily odporem k válce v Iráku, se jednání zúčastní.

Jestřábi okolo amerického prezidenta Bushe, jako je Donald Rumsfeld nebo Paul Wolfowitz, jsou sice značně pomstychtiví, ale mazanost jim chybí. Naslouchají takzvaným americkým přátelům v blízkovýchodním regionu a výsledek? Sypou sůl do otevřených ran. Wolfowitz svou velkohubostí zničil mezinárodní spolupráci, která je k obnově Iráku nutná. Jestli jeho stanovisko vyjadřuje i názor prezidenta Bushe, pak tím hůř, dokončuje svou polemiku deník Arab News.

Evropské deníky se zabývají případem Christopha Blochera. Politik Lidové strany byl včera zvolen do švýcarského kabinetu. Nesouhlas s jeho nástupem vyjadřuje například rakouský deník Der Standart. Kousavě připomíná, že politici okolních zemí se mohou od nového švýcarského ministra lecčemus naučit. Ovšem pokud jde o politickou odpornost a opovrhování vším lidským. Blocher je podle listu konzervativní nacionalista a šovinista. Navíc ve své straně trpí neonacisty. Blocherovu náturu nejlépe vyjadřuje jeho volební plakát. Cizinci - kriminálníci na něm bodají počestné švýcarské občany, vysvětluje Der Standart.

Švýcarský list Tribune de Geneve ale nevidí Blocherovo zvolení tak černě. Nastoupil totiž po ministryni Ruth Metzlerové, která pyká za omyly své Křesťansko-demokratické strany. Blocherův nástup má i své pozitivní stránky, píše list. Jeho Lidová strana si už aspoň nebude moci stěžovat, že je napříč politickým spektrem opomíjena. Teď konečně ponese odpovědnost za činy vlády, smířlivě píše Tribune de Geneve.

Deník International Herald Tribune informuje o objevu nové dětské nemoci. Doktor Howard Bennet z washingtonské univerzitní nemocnice popsal takzvanou Bradavickou bolest hlavy. Bradavice jsou školou kouzel v sérii o Harry Potterovi. A právě děti, které se nemůžou odtrhnout od posledního, sedmisetstránkového dílu ságy, bolestmi hlavy trpí. Syndrom se postavil po bok takzvané nintenditidy, tedy nemoci z přílišného hraní počítačových her nebo Frisbee prstu-zranění způsobeného házením frisbee.

Bradavická bolest hlavy není způsobena jen objemem knihy, ale jejím obsahem. Hlavní postava Řádu Fénixe trpí častými bolestmi hlavy. A mladí čtenáři se ztotožňují s osudem svého hrdiny. Rodiče by přesto neměli dětem četbu knihy zakazovat. Nejde totiž o to, že děti příliš čtou, ale že se příliš vžívají do příběhu. A to je pravý zázrak literatury, dodává deník International Herald Tribune.

Robert Mikoláš, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme