Zahraniční tisk o zatčení hledaných atentátníků

Britské noviny se věnují především zatčení zbývajících mužů ze čtveřice, která pravděpodobně chystala bombové atentáty 21. července. Pákistánský vůdce, generál Parvíz Mušaraf nařídil, aby zemi opustilo 1400 zahraničních studentů, kteří v Pákistánu navštěvují ortodoxní islámské školy. Ruské deníky věnují pozornost roztržce mezi Ruskem a Spojenými státy, která vznikla poté, co soukromá americká televize ABC odvysílala rozhovor s vůdcem čečenských separatistů Šamilem Basajevem. Národní rada Slovenské republiky zveřejnila majetková přiznání politiků. Víte, co je teď ve Francii takzvaně "in"? Mít děti, tvrdí International Herald Tribune.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Britské noviny se věnují především zatčení zbývajících mužů ze čtveřice, která pravděpodobně chystala bombové atentáty 21. července. Včerejší den označila britská policie za nejvýznamnější den ve vyšetřování červencových atentátů v Londýně, píše Guardian. Dva hledaní atentátníci byli zadrženi přímo v Londýně, třetí Brit, původem ze Somálska, byl zadržen v Římě. Čtveřice, podezřelá z přípravy bombových atentátů je tedy kompletní a tolik potřebný viditelný úspěch policie také, poznamenává deník.

Včerejší den znamenal veliký posun v boji proti terorismu také z jiného důvodu, než je zatčení teroristického gangu, připomíná další britský list Finantial Times. Pákistánský vůdce, generál Parvíz Mušaraf nařídil, aby zemi opustilo 1 400 zahraničních studentů, kteří v Pákistánu navštěvují ortodoxní islámské školy.

Právě tyto školy byly terčem kritiky západních zemí, které tvrdily, že se z nich rekrutují budoucí teroristé. Dva ze sebevražedných atentátníků, kteří 7. července připravili v Londýně o život 56 lidí, prý loni jednu z těchto škol v Pákistánu navštěvovali, dodává britský list Finantial Times.

Ruské deníky věnují pozornost roztržce mezi Ruskem a Spojenými státy, která vznikla poté, co soukromá americká televize ABC odvysílala rozhovor s vůdcem čečenských separatistů Šamilem Basajevem. Rozhovor natočil ruský novinář Andrej Babický na neznámém místě v Čečně. Ruské televize rozhovor nesměly odvysílat.

Šamil Basajev je v Rusku nejhledanějším mužem, podle ruských úřadů je odpovědný za loňské přepadení školy v Beslanu a smrt tamních dětí. On sám to ale v rozhovoru odmítl, jeho muži by prý dítě nikdy nezabili. Připustil, že je terorista, ale to samé jsou podle něj Rusové, kteří vraždí Čečence. Mimochodem, jsou to absolutně odlišná tvrzení, než pro britský Channel Four, upozorňuje deník Pravda. Tam tehdy hovořil o plánování útoku na školu a také řekl, že v budoucnu zorganizuje podobnou teroristickou akci, píše ruská Pravda.

Národní rada Slovenské republiky zveřejnila majetková přiznání politiků. Deník Pravda píše, že ačkoliv je to se čtyřměsíčním zpožděním, ukázalo se, že občané se nedozvědí nic. Důvody rozebírá Martin Krno v komentáři s názvem "Politici unikli kontrole". Přečetla si ho a vybrala z něj slovenská zpravodajka Radiožurnálu Renata Havranová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Renata Havranová cituje ze slovenského tisku

Víte, co je teď ve Francii takzvaně "in"? Mít děti, tvrdí International Herald Tribune. Spolu s katolickým Irskem drží Francie první místo v rámci zemí Evropské unie v počtu dětí na ženu. Francouzské rodiny mají často tři a více dětí. To je zcela opačný trend než v ostatních evropských zemích, kde počet dětí na ženu klesá. Častěji totiž ženy dají přednost práci.

Francouzské ženy však s nebývalou ochotou spojují mateřství s prací. 80 procent Francouzek v produktivním věku pracuje a to včetně těch, které mají malé děti. Už v sedmdesátých letech byl totiž nastaven systém, který zaměstnání žen podporoval, ovšem poskytl také dostatečné podmínky, aby se ženy nebály mít při zaměstnání děti. Vznikly tak dotované školky, jídelny, prázdninové kempy a jiná zařízení. A z Francouzek se staly nejen elegantní, ale také finančně samostatné a sebevědomé ženy, pro které tři děti vůbec nejsou překážkou v kariéře, uzavírá International Herald Tribune.

Renata Havranová, Barbora Kroužková, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme