Zahraniční tisk o zatýkání podezřelých z terorismu ve Velké Británii

V Birminghamu ve střední Anglii včera policie zatkla devět lidí, kteří jsou podezřelí z plánování teroristického činu. Zadržené osoby měly "nařídit, připravovat nebo organizovat teroristické činy," uvedla policie. Podle informací, které prosákly do médií chtěli teroristé unést muslimského vojáka a záznam vraždy zveřejnit na internetu. Události si všímá i dnešní zahraniční tisk.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Podle Guardianu stojíme před novým druhem džihádismu, kdy členové britských teroristických organizací neplánují masový atentát, ale počítají s masovým zveřejněním svého činu. "Policie hovoří o únosu v iráckém stylu," pokračuje deník, který zmiňuje podobný únos v Iráku v roce 2004, kdy odnož Al-Káidy unesla a později popravila britského inženýra. Deník si všímá také toho, že zatčení navenek působili jako spořádaní lidé: "Měli rodiny, ve své komunitě byli známí, dva z nich vlastnili obchod, jeden byl podnikatel," doplňuje Guardian.

"Středeční protiteroristická razie přišla pouhý týden poté, co byla při vzpomínkovém aktu odhalena pamětní deska za prvního muslimského vojáka v britských službách, který zemřel v Afghánistánu," píše deník Financial Times. "Příbuzní velebili jeho zásluhy za Británii a islám, ale zároveň bylo jeho jméno na webových stránkách extrémistických organizací terčem jedovatých urážek,"píše deník a dodává: "Zhruba pětina birminghamské populace jsou muslimové."

Dalo by se říci, že tento týden se nese ve znamení evropského tažení proti kouření. V úterý apeloval eurokomisař pro zdraví a ochranu spotřebitele Markos Kyprianu na členské země sedmadvacítky, aby dříve nebo později zakázaly kouření na všech veřejných místech a v restauracích. Právě dnes vstupuje v platnost takový zákaz ve Francii. To je jistě téma, které nemohlo zůstat bez povšimnutí.

Německý list Frankfurter Rundschau si všímá zejména praktické stránky věci. "Ve francouzských firmách, úřadech a školách je ode dneška kouření zapovězené. A kuřáci se bouří - s každou cigaretou by museli vyjít před bránu podniku. Zaměstnanci teď řeší otázku, zda se jim tato kuřácká pauza započítá do pracovní doby. A zaměstnavatelé raději připravují odvykací kurzy. Spočítali si totiž, že na vykouření deseti cigaret teď zaměstnanec spotřebuje hodinu a 40 minut ze své pracovní doby."

Ve Francii je nové omezení kouření tématem číslo jedna. Jak ale říká náš zpravodaj v Paříži, krok vedoucí k omezení kouření není vnímán nijak negativně. Z listu Le Monde cituje Jan Šmíd.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Šmíd cituje z francouzského tisku

Jan Šmíd, Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme