Zahraniční tisk o železničním neštěstí v Indii

O železničním neštěstí v Indii, při kterém zahynulo nejméně jedenáct lidí informuje agentura Reuters. Francouzský tisk si zase všímá cesty francouzského premiéra Jeana-Pierra Raffarina do Číny, kde má prohloubit hospodářské a politické vztahy. Íránská státní televize informovala o požáru dopravního letadla v Teheránu, během něhož zahynulo jedno dítě a dalších několik lidí bylo zraněno.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Nejméně 11 lidí dnes zahynulo při železničním neštěstí v západní Indii, kde osobní vlak narazil do stojící nákladní soupravy. Informovala o tom agentura Reuters. Indické úřady se obávají, že počet obětí by mohl vzrůst na několik desítek.

Při nehodě, která se odehrála po půlnoci našeho času, asi 30 kilometrů od průmyslového města Baroda, přišel o život mimo jiné strojvedoucí osobního vlaku i jeho asistent. Minimálně čtyři vagóny osobního vlaku vykolejily. Policista ze státu Gudžarát sdělil, že první informace, které máme, nasvědčují tomu, že zemřely desítky osob. Státní ministr Narendra Modi dokonce v televizi tvrdil, že obětí může být více než 80. Podle úřadů bylo na místě ošetřeno 50 zraněných cestujících, kteří byli následně dopraveni do nemocnice. Záchranáři již začali vyprošťovat mrtvé a zraněné z poškozené soupravy.

Vlak směřoval z posvátného střediska Váránasí do metropole Gudžarátu Ahmadábádu. Příčiny tragédie zatím nejsou známy, mluvčí západoindických železnic zmínil možnost lidské chyby či problému se signálním zařízením. Na indických železnicích, které denně přepraví přes 13 milionů cestujících, dojde ročně k asi 300 nehodám.

Francouzský premiér Jean-Pierre Raffarin dnes přiletěl do Pekingu na třídenní oficiální návštěvu Číny. Cílem jeho mise je prohloubit vzájemné politické a hospodářské vztahy. Ministerského předsedu Francie má přijmout jeho čínský protějšek Wen Ťia-pao před sídlem čínského parlamentu. Po následných rozhovorech se předpokládá, že oba představitelé podepíší dohody o spolupráci a hospodářské kontrakty.

Raffarin by měl v Číně potvrdit přání Paříže, aby Evropská unie do konce června zrušila zbrojní embargo vůči Číně. Embargo bylo vyhlášeno poté, co čínské úřady v roce 1989 krvavě potlačily prodemokratické protesty na pekingském náměstí Tchien-an-men. Od zvažovaného odvolání sankcí odrazují Evropu především Spojené státy.

V pátek Raffarin, který před svým odletem mimo jiné prohlásil, že hodlá "v Číně prodat letadla Airbus", odcestuje v doprovodu 30 francouzských průmyslníků do průmyslového Šen-jangu a poté do Šanghaje, jež je symbolem boomu čínské ekonomiky. Odtud v sobotu zamíří do Říma, kde bude reprezentovat Francii při inaugurační mši nového papeže Benedikta XVI. V říjnu loňského roku byl v Číně francouzský prezident Jacques Chirac.

Jedno dítě zahynulo a několik dalších cestujících utrpělo zranění při požáru, který večer zachvátil íránské dopravní letadlo krátce po nevydařeném přistání v Teheránu. Oznámila to íránská státní televize, podle níž nebyly potvrzeny její první informace hovořící až o 50 mrtvých.

Televize upřesnila, že šlo o stroj Boeing 707 íránské společnosti SAHA kontrolované armádou, která provozuje i civilní lety. Při rolování na ranveji na hlavním teheránském letišti Mehrábád začalo letadlo hořet, přejelo konec dráhy a zčásti se potopilo do řeky. Pasažérům se podařilo z paluby dostat, jedno dítě, které se ve snaze uniknout před plameny vrhlo do vodního toku, ovšem prý přišlo o život. Fotograf agentury Reuters na místě viděl, jak sanitky odvážejí zraněné, z nichž mnozí utrpěli zlomeniny, do nemocnice. Stroj s 16 členy posádky a 157 cestujícími, mezi nimiž bylo údajně osm dětí, přiletěl z turistického ostrova Kiš v Perském zálivu.

Příčiny nehody nejsou zatím známy. Podle oficiální íránské agentury IRNA praskla letadlu při přistávání pneumatika. Na jednom kanálu íránské státní televize zase tvrdili, že se stroji porouchal podvozek pro přistání a narazil do ranveje špičkou a křídlem. Jiná televize sdělila, že letadlu začal hořet levý motor. Šéf letecké společnosti SAHA prohlásil, že stroj patrně na začátku ranveje vjel do díry. Nejhorší letecké neštěstí zažil Írán v roce 2003, kdy vojenské letadlo ruské výroby Iljušin spadlo v íránských horách, v jeho troskách zemřelo 302 íránských vojáků.

Vilém Janouš, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme