Zahraniční tisk o zemědělství rozvojových zemí
Zemědělské subvence nezlepší situaci v rozvojových zemích, míní britské "Timesy" v souvislosti s probíhajícím Světovým summitem OSN v Johannesburgu. Z liberalizace obchodu bude mít výhody každý, včetně bohatých zemí. Subvence jsou naopak drahé pro všechny.
Oxfam odhaduje, že pouhá podpora výroby cukru v Evropské unii přijde spotřebitele a daňové poplatníky na více než miliardu liber ročně. Většina producentů potravin by uvítala nižší ceny za potřebné přísady.
Dobrou zprávou je, že se nyní jedná o liberalizaci obchodu. Problém však spočívá v tom, že několik velkých výrobců a zemědělců, kteří ze systému subvencí profitují, jsou extrémně dobrými lobbysty. Komentátoři se pohoršovali nad honosnými jídly, která jsou servírována delegátům summitu v Johannesburgu. Udělali by možná lépe, kdyby se zeptali, jak a kde byly potraviny vyrobeny, a kdyby podpořili plány na zrušení zemědělských subvencí, doporučují "Timesy".
Tématem dne je pro švýcarský deník Basler Zeitung rozdělení Československé federace. Jak list připomíná, rozhodující krok k této historické události byl učiněn před deseti lety v Brně. Z deníku cituje Klára Stejskalová.
Německá politika podle listu "Die Welt" kříží americké plány na svržení Saddáma Husajna. Viceprezident Spojených států Cheney označil preventivní akci proti Iráku za nutnou - důvodem je ohrožení atomovými zbraněmi ze strany Bagdádu. Spolkový kancléř Schröder označil Cheneyho výroky veřejně za "chybu". Podle německého ministra obrany dokonce Irák žádnou hrozbu nepředstavuje. Fakt, že Saddám použil chemické zbraně ke zmasakrování více než 100 tisíce svých "poddaných", lze dokázat. Výroba jaderných zbraní je nyní v plném proudu.
Postoje německých politiků znamenají trhlinu v alianci. Předvolební boj vše vysvětluje, ale nic neomlouvá. Nejde v první řadě o válku, nýbrž o hrozbu, která by měla silného muže z Bagdádu přimět k ústupu. Moskvu Irák nedávno uplatil ohromnými objednávkami. Paříž se zase strachuje o své úvěry. Britové činí, co je smysluplné. Vedou s americkou vládou tichý dialog ve jménu "zvláštních vztahů". Německý postoj dává Saddámu Husajnovi nechtěně falešná znamení, oslabuje americký krizový management a fakticky zvyšuje válečné nebezpečí, domnívá se "Die Welt".