Zahraniční tisk o zemětřesení v Bushově administrativě

Personální zemětřesení v administrativě prezidenta George Bushe. Varšavský primas a jeho spolupráce s komunistickou tajnou policií. Filmová komedie o Adolfu Hitlerovi. To jsou témata, kterými se zabývá zahraniční tisk.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Zahraniční tisk se opět vrací k personálnímu zemětřesení v administrativě prezidenta George Bushe. Ten si od změn slibuje větší pochopení americké veřejnosti pro svůj kontroverzní plán dalšího posílení americké vojenské přítomnosti v Iráku.

Proto si britský The Independent vybral z mnoha přesunů - jmenování Johna Negroponteho do funkce prvního náměstka ministryně zahraničí. Předtím zastával post amerického velvyslance v Iráku. "Během deseti měsíců v Bagdádu Negroponte bezpochyby viděl rozevírající se propast mezi pochmurnou iráckou realitou a halucinačním tvrzením Washingtonu o úspěších. Prezident George Bush a další vysocí činitelé vytrubovali cosi o účinném výcvikovém programu pro irácké vojáky, o kvetoucí irácké demokracii a o povstalcích sražených na kolena. Ale mezitím každý na místě musel vidět, že irácké vojenské jednotky existují jen na papíře, musel si všimnou vzedmuté vlny sektářského násilí a stále rostoucího chaosu. Pokud se Negroponte pokusil své bosse vrátit ke vnímání reality, pak o tom není nikde záznam. A právě to se bude muset změnit, pokud vůbec má být naděje na změnu k lepšímu," radí The Independent Negropontemu.

Polské deníky si všímají zpackané nominace Stanislawa Wielgusa, který až po jmenování varšavským arcibiskupem doznal spolupráci s komunistickou tajnou policií.

Gazeta Wyborcza považuje věc jen za částečně vyřešenou. Její rozuzlení leží podle listu v rukách samého arcibiskupa a katolické církve. "Je třeba si připomenout, že v postkomunistickém světě není tolik zemí, které by spojovaly silný katolicismus a současně by uplatňovaly lustrace. Ty se zatím odehrávají v Česku a na území bývalé NDR. Ale tam zase byla spolupráce s komunistickými tajnými službami tak rozšířená, že nikoho příliš nevzrušuje," domnívá se polský deník.

Pohled na stránky zahraničního tisku se teď stočí na Slovensko. List Sme si všímá jiného historického dědictví, nacismu a diskusí kolem osoby jeho hlavního exponenta Adolfa Hitlera.

Němci se přou o filmovou parodii o Adolfovi Hitlerovi, která bude mít premiéru příští týden. Natočil ji známý židovský režisér Dany Levy a vůdce "Třetí říše" vykresluje jako ufňukaného muže. Filmový Hitler "rapuje", sedí na toaletě, čistí si zuby a selže i jako muž se svou družkou Evou Braunovou. Působí jako hromádka neštěstí a ne jako vůdce, který hypnotizuje masy. "Máme právo si dělat legraci z Hitlera?" ptají noviny. Mnohým vadí spojení dvou pojmů - Hitler a humor! a také zvláštní vylíčení holocaustu. "Milióny mrtvých, to není žádné komické číslo," protestuje spisovatel Ralph Giordan. Problematická je zejména část filmu, kdy si Hitler zavolá z koncentračního tábora židovského učitele herectví, aby mu vrátil sebevědomí. Führer se ho ptá, kde se tak dlouho toulal a dostane odpověď, že v Sachsenhausenu.

Německé hrané filmy dosud Hitlera obcházely a přibližovaly ho jen dokumenty. Přelomový byl rok 2005 a seriózní film Pád Třetí říše nominovaný na Oscara.

Vlastimil Milý, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme