Zahraniční tisk o změnách klimatu

Klimatologové v Paříži dnes na závěr mezinárodní konference zveřejní zprávu o vývoji klimatu. Ta varuje před globálním oteplováním, za které může podle odborníků hlavně člověk sám. Jak to komentují světové deníky?

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Například podle listu The Australian se svět už dostal za pomyslný bod obratu. Teď už prý vede jen cesta dolů, tedy horším směrem. Asi největší současnou hrozbou pro světové klima je ale nepřiměřená panika, myslí si deník. The Australian prý v žádném případě nezpochybňuje závěry vědců o tom, jak teplota planety stoupá. Ovšem zároveň zdůrazňuje, že z dlouhodobého hlediska je nesmyslné nebezpečí globálního oteplování přehánět a stavět výrazně výš než ostatní hrozby.

"Zprávu o globálním oteplování teď čeká politický boj," přidává se do diskuse deník International Herald Tribune. "O jejím dalším osudu budou rozhodovat slovíčka, o která se experti přeli v posledních hodinách pařížské konference. Zpráva bude o poznání černější než ta předchozí z roku 2000, závěry letošního dokumentu totiž vědci opatřili přívlastkem "velmi pravděpodobné", uzavírá International Herald Tribune.

Nejstarší syn diktátora Kim Čong-ila žije v bohatství a luxusu v Macau. Tato skutečnost neunikla ani některým tamním médiím. Deníky se ptají, proč 35letý Kim Čong-nam, který je označován za možného nástupce severokorejského vůdce, pobývá právě v této bývalé portugalské kolonii.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ohlasy tisku na tento případ hledal východoasijský zpravodaj ČRo Robert Mikoláš

Do Srbska dnes míří zmocněnec OSN Marti Ahtisaari. Chce tam představit svůj plán na budoucí uspořádání Kosova. Napjatě ho očekávají Srbové, kteří se své jižní provincie vzdát nechtějí, i kosovští Albánci. Ti doufají, že jim finský diplomat přiveze nezávislost. Jak Ahtisaariho návštěvu komentuje zahraniční tisk?

Ahtisaariho návštěvy si všímá třeba finský list Helsingin Sanomat. "Ahtisaari vyjednával s oběma stranami a výsledek bude stát někde uprostřed mezi oběma alternativami. Je ale otázkou, zda to bude stačit," poznamenává deník. "Posílenou autonomii totiž mnozí Albánci nechtějí - po válce a útisku od Slobodana Miloševiče už srbskému státu nevěří. Navíc jsou přesvědčeni o tom, že s autonomií by Kosovo ekonomicky posílilo, dodává finský Helsingin Sanomat.

Tématem se zabývá i německý týdeník Der Spiegel. Ten píše: "Prvním krokem pro řešení kosovské otázky je Ahtisaariho návrh. Druhým krokem pak rezoluce Rady bezpečnosti, která by anulovala rezoluci, určující dosavadní status Kosova. Zmizela by tedy právní omezení, která v současné době brání Kosovu vyhlásit nezávislost. Podmínkou ovšem je, aby albánská většina v Kosovu dovedla ochránit tamní srbskou menšinu, a také aby souhlasila s dozorem Evropské unie. EU by měla pravomoci zasáhnout, pokud to bude nutné, doporučuje německý Der Spiegel.

Vojtěch Berger, Zuzana Fišerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme