Zahraniční tisk o znovuzvolení prezidenta Kolumbie

Zahraniční listy přinášejí mnoho článků o víkendovém zemětřesení v Indonésii, ale komentáře se často týkají také události, ke které došlo na jihoamerickém kontinentu. Totiž znovuzvolení prezidenta v Kolumbii. Tuto zemi povede další čtyři roky konzervativní politik Álvaro Uribe. Ve volbách zvítězil už podruhé za sebou. Podívejme se, jak na výsledek voleb reagovaly deníky v Evropě a v Austrálii.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Německý deník Frankfurter Rundschau si všímá, že Kolumbie je jedinou v dlouhé řadě latinskoamerických zemí, která do svého čela zvolila pravicově orientovaného kandidáta. "Výjimka potvrzuje pravidlo", poznamenává německý deník. Dále spekuluje o důvodech, které vedly k vítězství Álvara Uribeho. "Kolumbijci asi našli zalíbení v jeho tvrdošíjnosti a zarputilosti. Už před čtyřmi lety, při nástupu do prvního funkčního období, sliboval prakticky totéž - ukončení řádění ozbrojených banditů, zlepšení bezpečnostní situace v zemi a potlačení obchodu s drogami. Stejná hesla zazněla i ve druhé kampani. Teď by je měl Uribe začít vyplňovat," dodává německý list Frankfurter Rundschau.

To, jak si povede staronový kolumbijský prezident Álvaro Uribe, zajímá nejen Evropu, ale i jihoamerickému kontinentu bližší země, kam proudí produkce drog z kolumbijských ilegálních plantáží. Jak tedy hodnotí osobu třeba ve Spojených státech?

Docela pozitivně. Například Juan Forero z deníku New York Times napsal pro mezinárodní deník International Herald Tribune článek, ve kterém označil Uribeho za opatrovníka protidrogové války Washingtonu v Latinské Americe. Připomíná, že Spojené státy podpořily Kolumbii 3 miliardami dolarů - hlavně na vojenské účely, aby podnikl agresivní opatření proti drogovým kartelům v jeho regionu. Uvádí také, že Uribeho administrativa úzce spolupracuje s programem Spojených států omezení výroby a šíření drog z Latinské Ameriky na sever kontinentu.

Kolumbijské volby hodnotí i deníky v Austrálii. Spojenec amerického prezidenta George Bushe, Álvaro Uribe, vyhrál už druhé volby, a tak překazil plány levicového prezidenta Venezuely Huga Chavéze na rozšíření revoluce v Latinské Americe, myslí si list The Australian.

Ve Venezuele, Bolívii, Brazílii, Chile, Argentině a Uruguayi totiž vládnou levicově orientované strany. Álvaro Uribe však s přehledem, o 40 procent, porazil levicového kandidáta Carlose Gaviriu, připomíná australský list. Teď by měl prezident vyplnit své sliby a vytrhnout Kolumbii ze spárů obchodníků s drogami a levicových partyzánů. Také by měl rozptýlit obavy ze zneužití svého silného mandátu, dodává list. Uribe voliče přesvědčil především výsledkem vlády v minulém období - pod vedením muže vzdělaného na Harvardu a v Oxfordu. Nezaměstnanost klesla o třetinu a ekonomika vzrostla loni o 5 procent, konstatuje The Australian.

Od protinožců se vrátíme k nám. Tedy skoro k nám. Na počátku roku zasáhla svět zpráva o tom, že tehdy ještě úřadující izraelský premiér, nazývaný politickým jestřábem, Ariel Šaron, utrpěl mozkovou příhodu a je v bezvědomí. Z toho se dosud neprobral.

Agenturami včera proběhla zpráva, že bývalý izraelský premiér Ariel Šaron byl převezen z jeruzalémské nemocnice Hadasa do léčebny dlouhodobě nemocných Tel Hašomer u Tel Avivu. Šance na Šaronovo uzdravení se podle odborníků stále snižují. Píše izraelský deník Haaretz, ze kterého cituje náš blízkovýchodní zpravodaj Jaromír Janev.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaromír Janev cituje z listu Haaretz

Pavel Novák, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme