Zahraniční tisk opět o české vládní krizi

Vypadá to, že si česká společnost bude muset vypít pohár bezmocnosti nad chováním svých politiků až do dna, komentuje současnou českou politickou scénu slovenský deník Hospodárské noviny. V Egyptě a Sýrii se hýbají ledy, píše americký deník Washington Post. Izraelské listy se vracejí k pátečnímu teroristickému útoku před nočním klubem v Tel Avivu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Přesto, že se čekala horečnatá jednání, čeští politici si ke konci týdne dopřáli oddechový čas, píší slovenské Hospodárské noviny. Tedy, nepočítáme-li mediální ping-pong. Prezident Václav Klaus se o víkendu objevil v komerční televizi hned dvakrát. Jednou se vyhříval v záři reflektorů na volbě nejkrásnější dívky České republiky. Podruhé nešetřil ironií na aktéry politické krize v diskusním pořadu Sedmička. Podle prezidenta by se vládní krize měla vyřešit během příštích pár dnů. Pokud to nepůjde jinak, tak třeba i vypsáním nových parlamentních voleb. To ale sociální demokraté zásadně odmítají.

Pozornost české veřejnosti si zasloužil i útok vpřed premiéra Stanislava Grosse. Ten na sklonku minulého týdne nabídl opozici odvážný politický obchod. Budoucí souhlas s většinovým volebním systémem chtěl vyměnit za akceptování své vlády v současnosti. Odvážný byl proto, že by to pro českou sociální demokracii znamenalo další ústup ze slávy. Premiér Gross prý má dalších sedm postupů, jak vládní krizi vyřešit. Mnohé však naznačují, že zlatá střední cesta mezi nimi nevede. Vypadá to, že si česká společnost bude muset vypít pohár bezmocnosti nad chováním svých politiků až do dna. Komentuje českou politickou scénu slovenský deník Hospodárské noviny.

V Egyptě a Sýrii se hýbají ledy. Na dnešek tam vyhlásili generální stávku, lidé protestují proti diktátorům Husnímu Mubarakovi a Bašáru Asadovi, píše americký deník Washington Post. Málokdo věřil prezidentu Bushovi, že invaze do Iráku pustí stavidla i v dalších středovýchodních zemích a teď je to tady. První signály, že něco není v pořádku, přitom přicházely od samotných diktátorů. Egyptský prezident Husní Mubarak v sobotu ohlásil změnu v systému prezidentských voleb. Vzhledem k tomu, že jeho největší oponent je pořád zavřený v egyptském vězení, jde spíš o malý Mubarakův úskok.

To jeho syrský kolega, Bašár Asad, je v daleko horší pozici. Izrael ho obvinil z odstranění liberálního libanonského politika Rafíka Harírího. Rada bezpečnosti OSN a nově zformovaná libanonská opozice teď na Damašek tlačí, aby okamžitě odvolal své jednotky z Libanonu. Místo potlačení libanonského hnutí odporu, kterou měla vražda Harírího přinést, se teď Sýrie musí potýkat s největšími demonstracemi v moderní historii Středního východu. Střední východ se transformuje. Zatím nedošlo k výrazné změně. Ale už to, že tisíce lidí v Káhiře a Bejrútu pochodují, aby získali svobodu, je fascinující, myslí si Washington Post.

Teroristickým útokem v Tel Avivu před nočním klubem Stage z pátku na sobotu, v důsledku kterého zahynulo pět lidí, se zabývá izraelský levicový deník Háretz. Cituje z něj náš blízkovýchodní zpravodaj Jaromír Janev.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Janev cituje z deníku Háretz

Pavel Novák, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme