Zahraniční tisk opět o euru

Evropský tisk přináší vesměs ohlasy na zavedení společné měny ve 12 členských zemích Unie. Španělský El País nazývá zavedení eura splněným snem. S novou evropskou měnou došlo podle listu k dosud největšímu přenosu národní suverenity na nezávislou instituci, jakou je Evropská centrální banka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Zatímco pro Německo znamená euro poevropštění marky, Španělsku přináší společná měna dosud nebývalou měnovou stabilitu. Neustále devalvovaná peseta teď už patří minulosti, konstatuje s uspokojením El País.

Experti spočítali, píše mnichovský Merkur, že vzestup obchodu na starém kontinentě by mohl přinést nejméně jedno procento navýšení. Hospodářské a obchodní síle Ameriky tak vyrůstá v Evropě rovnocenný konkurent.

A to zároveň vysvětluje zčásti demonstrativní nechuť vůči euru z druhé strany Atlantiku. Euro je však mnohem víc, pokračuje mnichovský Merkur: Pro lepší pochopení je třeba se ohlédnout až na začátek 20. století, kdy nenávist a rozpolcenost otravovaly soužití evropských národů.

Teď, o sto let později, se Evropané rozhodli sdílet společně to, co je jim nejmilejší: své peníze. To je bezesporu odvážné. Ale není to špatný start do 21tého století, uzavírá "Münchner Merkur".

Irský list The Irish Times si všímá hrozivého počtu obětí z řad civilního obyvatelstva, které si od října vyžádalo americké bombardování Afghanistánu. Z komentáře vybíral zvláštní zpravodaj Radiožurnálu v Irsku Jiří Hošek.

Přehrát

00:00 / 00:00

J.Hošek: Irský tisk o konfliktu v Afghánistánu

Bruselský bulvární list Het Laatste Nieuws napsal, že rok 2002 bude rokem "euro-tickým", protože po niklácích má zřejmě i papírové euro ohlas u spotřebitelů.Poprvé tak občané 12ti států EU získávají pocit, že žijí v jedné zemi: v Eurolandu.

Také vídeňská Die Presse pobavila své čtenáře hned na první straně několika slovními hříčkami, počínaje "Avent-eurem", což je odvozenina slova "Abenteuer" tj. dobrodružství, přes "euro-fórii" ve prospěch nové měny, "euro-tanazii" rakouského šilinku, až k "euro-femismu" vznikajících problémů.

Počáteční společný evropský pocit "my" brzy ustoupí pocitům všedních dní, ale měl by se oživit při dalším kroku tohoto století - při rozšíření Evropské unie, uzavírá vídeňská Die Presse.

Milan Kopp, Petra Lazáková, Olga Jeřábková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme