Zahraniční tisk opět o volbách v Británii
Světové deníky se podrobně věnují předčasným parlamentním volbám. Nezapomínají však ani na povolební situaci v Itálii, která je před vytvořením nové vlády. A do třetice volby. Tentokrát prezidentské v Íránu.
Výsledky britských parlamentních voleb komentují v těchto chvílích všechna světová média. Aktuální informace přináší i některý tisk. Z britských novin cituje náš londýnský spolupracovník Milan Kocourek.
Očekávané vítězství Blairových labouristů v britských parlamentních volbách obsahuje rozporuplné aspekty, poznamenává pařížská "L´Humanité" (lymanyté). Úspěch "New Labour" (ňú lejbr) přirozeně nebyl plebiscitem ve prospěch "Blairova systému", tj. modelu společnosti s homeopatickou dávkou sociální politiky podle radikálně-liberálních zásad. V nižších příjmových vrstvách, které tradičně volí dělnickou stranu,dosáhla volební účast zřejmě zatím nejnižší úrovně. Tony Blair nevyhrává z přesvědčení nebo proto, že dokázal zmobilizovat voličstvo, nýbrž proto, že jeho protivníkům chyběla důvěryhodnost, soudí orgán francouzských komunistů "L´Humanité".
Pokud půjde všechno hladce, bude mít Itálie příští týden opět novou vládu, uvádí italská "La Stampa". Mezitím uplyne od voleb víceméně celý měsíc. To je příliš dlouho. A také příliš nejistoty mezi volbami a praktickou realizací jejich výsledku. Opět jeden z italských paradoxů - zřejmě tu cosi nefunguje. Občané našli na hlasovacích lístcích dvě jména: Rutelli a Berlusconi. Vyhrál druhý z nich a zůstal po celý jeden měsíc zajatcem institucionálně nejisté situace, která neprospívá nikomu - včetně Itálie, uzavírá "La Stampa".
Britský levicově-liberální "The Guardian" poznamenává k dnešním prezidentským volbám v Íránu: Británie a Spojené státy mají s umírněnými Íránci společné zájmy: udržet iráckého vůdce Saddáma Husajna pod kontrolou, přitáhnout uzdu afghánskému Talibanu, zarazit obchod s narkotiky, podporu hizbolláhu a dalším extrémistům na Blízkém východě, investovat do rozvoje Íránu a posílit jeho reformy, lidská práva a osobní svobody v rámci skutečné demokracie.
Že je současná západní politika vůči Íránu překonaná, nesmyslná a nebezpečná, by mělo být každému jasné, dokonce i mulláhům pokřikujícím u washingtonského Capitolu. Stejně jako Tony Blair v Británii zaslouží si i íránský prezident Mohammad Chátamí znovuzvolení. Budoucnost Íránu má velký význam i pro naši budoucnost, připomíná britský "The Guardian".
Vídeňská konzervativní "Die Presse" shrnuje závěry z regionální konference středoevropských zemí ve Vídni. Rakouskem původně navrhovaný název "Strategické partnerství" se nakonec změnilo v Regionální partnerství. Iniciátorka konference rakouská ministryně zahraničí Benita Ferrero-Waldnerová přislíbila přítomným šesti představitelům střední Evropy větší pružnost Rakouska v rámci Evropské unie při otevírání trhu práce.
Příštími tématy "regionálního partnerství" mají být budoucnost Evropy a otázky vnitřní bezpečnosti členských zemí. Citlivé otázky jako tzv.Benešovy dekrety v ČR a podobné problémy se Slovinskem mají být z jednání vyňaty. Ministr Kavan a jeho slovinský kolega Dimitrij Rupel je označili za bilaterální témata. Zároveň upozornili na paradoxní situaci, kdy Rakousko na jedné straně iniciuje regionální partnerství a na druhé straně se snaží blokovat a podmiňovat připojení obou zemí k Evropské unii, informuje vídeňská "Die Presse".