Zahraniční tisk opět o volbách v Británii

Světové deníky se podrobně věnují předčasným parlamentním volbám. Nezapomínají však ani na povolební situaci v Itálii, která je před vytvořením nové vlády. A do třetice volby. Tentokrát prezidentské v Íránu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výsledky britských parlamentních voleb komentují v těchto chvílích všechna světová média. Aktuální informace přináší i některý tisk. Z britských novin cituje náš londýnský spolupracovník Milan Kocourek.

Očekávané vítězství Blairových labouristů v britských parlamentních volbách obsahuje rozporuplné aspekty, poznamenává pařížská "L´Humanité" (lymanyté). Úspěch "New Labour" (ňú lejbr) přirozeně nebyl plebiscitem ve prospěch "Blairova systému", tj. modelu společnosti s homeopatickou dávkou sociální politiky podle radikálně-liberálních zásad. V nižších příjmových vrstvách, které tradičně volí dělnickou stranu,dosáhla volební účast zřejmě zatím nejnižší úrovně. Tony Blair nevyhrává z přesvědčení nebo proto, že dokázal zmobilizovat voličstvo, nýbrž proto, že jeho protivníkům chyběla důvěryhodnost, soudí orgán francouzských komunistů "L´Humanité".

Pokud půjde všechno hladce, bude mít Itálie příští týden opět novou vládu, uvádí italská "La Stampa". Mezitím uplyne od voleb víceméně celý měsíc. To je příliš dlouho. A také příliš nejistoty mezi volbami a praktickou realizací jejich výsledku. Opět jeden z italských paradoxů - zřejmě tu cosi nefunguje. Občané našli na hlasovacích lístcích dvě jména: Rutelli a Berlusconi. Vyhrál druhý z nich a zůstal po celý jeden měsíc zajatcem institucionálně nejisté situace, která neprospívá nikomu - včetně Itálie, uzavírá "La Stampa".

Britský levicově-liberální "The Guardian" poznamenává k dnešním prezidentským volbám v Íránu: Británie a Spojené státy mají s umírněnými Íránci společné zájmy: udržet iráckého vůdce Saddáma Husajna pod kontrolou, přitáhnout uzdu afghánskému Talibanu, zarazit obchod s narkotiky, podporu hizbolláhu a dalším extrémistům na Blízkém východě, investovat do rozvoje Íránu a posílit jeho reformy, lidská práva a osobní svobody v rámci skutečné demokracie.

Že je současná západní politika vůči Íránu překonaná, nesmyslná a nebezpečná, by mělo být každému jasné, dokonce i mulláhům pokřikujícím u washingtonského Capitolu. Stejně jako Tony Blair v Británii zaslouží si i íránský prezident Mohammad Chátamí znovuzvolení. Budoucnost Íránu má velký význam i pro naši budoucnost, připomíná britský "The Guardian".

Vídeňská konzervativní "Die Presse" shrnuje závěry z regionální konference středoevropských zemí ve Vídni. Rakouskem původně navrhovaný název "Strategické partnerství" se nakonec změnilo v Regionální partnerství. Iniciátorka konference rakouská ministryně zahraničí Benita Ferrero-Waldnerová přislíbila přítomným šesti představitelům střední Evropy větší pružnost Rakouska v rámci Evropské unie při otevírání trhu práce.

Příštími tématy "regionálního partnerství" mají být budoucnost Evropy a otázky vnitřní bezpečnosti členských zemí. Citlivé otázky jako tzv.Benešovy dekrety v ČR a podobné problémy se Slovinskem mají být z jednání vyňaty. Ministr Kavan a jeho slovinský kolega Dimitrij Rupel je označili za bilaterální témata. Zároveň upozornili na paradoxní situaci, kdy Rakousko na jedné straně iniciuje regionální partnerství a na druhé straně se snaží blokovat a podmiňovat připojení obou zemí k Evropské unii, informuje vídeňská "Die Presse".

Milan Kopp, Robert Mikoláš, Olga Jeřábková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme