Zahraniční tisk opět rozebírá volbu nového papeže

Kardinálové neuspěli v prvním kole volby papeže. Indicko-pákistánské vztahy se zlepšují. Ukrajina usiluje o odsun ruské černomořské flotily ze Sevastopolu. To jsou hlavní témata dnešního výběru ze zahraničních novin.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Černý kouř nad Sixtinskou kaplí ve Vatikánu včera oznámil první neúspěšný pokus o volbu nového papeže. Když zemře panovník, píše vatikánský L'Osservatore Romano, slyšíme: Král je mrtev, ať žije nový král! U katolíků to neplatí. Není žádný důvod být netrpělivý. Následníka nám prostě jednoho dne oznámí. A je jedno, zda to přijde dříve nebo později. Zatím se můžeme jen modlit, dodává list.

Barcelonský list Avui si myslí, že volbu prodlouží hledání vhodného nástupce Jana Pavla II. Kardinálové budou dlouho probírat kvality předchozího papeže. Na druhou stranu, píše list, nebude asi v konkláve moc prostoru pro diskusi.

Po letech vzájemných půtek se shodli indický premiér Manmóhan Singh a pákistánský prezident Parvíz Mušaraf. Na setkání v Dillí se dohodli na snížení počtu vojáků v hraničních oblastech nebo na rozšiřování vzájemného obchodu. Výsledek schůzky komentuje pákistánský deník Pakistan Times. S výhradami to můžeme nazvat vítězstvím Pákistánu, píše list. Náš prezident přinutil Dillí ke spolupráci, místo aby jen poslouchal jejich obvyklou teroristickou rétoriku.

Přestože se indické politické špičky znovu snažily Mušarafa vyprovokovat ke slovním půtkám, prezident zůstal nad věcí. Upozornil, že bez dohody o hraničním Kašmíru nebude jižní Asie nikdy stabilní. Indie a Pákistán, sousedi s nukleárním programem, jinak nebudou nikdy žít vedle sebe v klidu. Oba vrcholní představitelé udělali ve věci Kašmíru velký pokrok, dodávají Pakistan Times.

Ve vysoké politice, stejně jako v kriketu, jsou výsledky utkání často úplně jiné než očekávání, které je předcházelo, píše k tomu indický deník Hindu. Po summitu v Agře, v roce 2001, cítily obě strany jen hořkost a zklamání. V pondělí se indický premiér a pakistánský prezident vyhnuli problematické otázce takzvaných měkkých hranic, které řeší příslušnost Kašmíru, a raději se věnovali plnění mírového plánu, ne nepodobnému izraelsko-palestinské cestovní mapě.

Kromě toho politici odsoudili teroristické útoky na obou stranách, shodli se na nutnosti vyřešit otázku Kašmíru co nejdřív a probrali další čtyři témata, která zlepší vzájemné vztahy. Nalezli tak šest bodů, na kterých můžeme stavět vzájemné vztahy. V budoucnu jich ale bude muset být mnohem, mnohem víc, upozorňuje indický list Hindu.

Ukrajina usiluje o odsunutí ruské černomořské vojenské flotily ze svého přístavu Sevastopol. Podle ruského deníku Tribuna se o tom Ukrajina hodlá dohodnout s Moskvou. Jsme přece přátelé, diví se tomu list Tribuna. Flotila funguje jako důležitá součást regionální bezpečnosti. Jejím odstraněním o to Ukrajina přijde.

Je vidět, že plánované připojení Ukrajiny k NATO Rusku jenom uškodí, myslí si deník. A stejně tak je to i s Gruzií, dodává Tribuna. Jeho kolega, moskevský Trud, postoj Kremlu nechápe. Ministr obrany pořád dokola opakuje, že ukrajinskému požadavku neustoupí. Proč ale nechceme opustit Sevastopol, když už dávno budujeme nový přístav nedaleko Novorosijsku právě pro černomořskou flotilu? Diví se ruský Trud.

Všechny slovenské deníky se věnují dění v Mečiarově HZDS. Stranu včera překvapivě opustil dlouholetý člen, bývalý operní pěvec Dušan Jariabek. Listy se zamýšlejí, co může poslancův ochod znamenat pro Vladimíra Mečiara a co signalizuje veřejnosti. Z článku "Mečiarova rovnice" v deníku Pravda cituje zpravodajka Radiožurnálu na Slovensku Renata Havranová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Renata Havranová cituje z Pravdy

Robert Mikoláš, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme