Zahraniční tisk píše o případu týrané muslimky v Německu

Debata o náboženské toleranci a soužití různých kultur, to jsou témata, která se v Evropě dostávají do popředí s rostoucí muslimskou komunitou. Včera například britské ministerstvo školství oznámilo, že školy mohou zakázat muslimským žákyním nosit šátky zcela zakrývající obličej, pokud usoudí, že to ohrožuje bezpečnost nebo výuku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Nařízení se setkalo s nevolí muslimské části populace. Existují ale i opačné případy, kdy úřady a instituce straní druhé straní, tedy menšině.

Neobvyklý skandál teď otřásá německou justicí. Soudkyně ve Frankfurtu ospravedlnila násilí páchané muslimským manželem na své ženě poukazem na korán. Samozřejmě, že tento případ zaujal německé deníky.

Čtvrtá súra koránu nese název "An-Nisa", tedy "Ženy". Ve verši 34 se píše: "Muži stojí nad ženami. Pokud se obávají, že se ženy vzpírají, tak je napomenou, vyhýbají se jim na manželském loži a bijí je." S poukazem na tento verš zamítla soudkyně frankfurtského soudu žádost o rozvod, kterou podala Němka marockého původu.

Protože tedy korán pamatuje na právo trestat, výhrůžky ze strany manžela nejsou nepřiměřeně tvrdé a rozvod tak není nezbytný, popisuje argumentaci soudkyně list Die Welt. Ten se spolu s dalšími deníky pozastavuje nad tím, že až dva měsíce od podání příslušného návrhu a teprve poté, co se do věci vložila média, byl případ kvůli podjatosti soudkyni odebrán.

Süddeutsche Zeitung si všímá toho, že příslušný soud považuje odebráním případu záležitost za vyřízenou a neuvažuje o potrestání soudkyně, která má pocit, že v Německu platí právo šaría. Frankfurter Rundschau pak napsal, že žádný soudce by nepřišel na myšlenku připomínat týrané a vražednými výhrůžkami vyděšené ženě bibli a církví požadovanou věrnost až za hrob.

Americký Kongres se včera zabýval tématem globálního oteplování. Před kongresmany totiž vystoupil bývalý americkým viceprezident Al Gore, který vede kampaň proti tomuto jevu. Dva kongresmani si před debatou ve výborech Sněmovny reprezentantů i Senátu vyžádali také stanoviska českého prezidenta Václava Klause, který je známý svým skepticismem vůči hrozbě globálního oteplování.

Zmínka o obsahu dopisu Václava Klause adresovaném kongresmanům se objevila třeba na internetovém serveru televize Fox News. Ten zaznamenal Klausovo varování, aby se globální oteplování nestalo novým náboženstvím, který by nahradilo ideologii komunismu a ohrozilo základní svobody. Cituje také Klauslův názor, že tlak na omezení skleníkových plynů zasáhne zejména chudé země, které si nemohou dovolit moderní technologie, i jeho srovnání radikálních ekologů s marxisty. Jeho názory ale nekomentuje.

Dnes je Mezinárodní den vody, který vyhlásila OSN, aby tak připomněla, že k této cenné podmínce života na Zemi se lidská populace mnohdy chová velmi necitlivě. Třeba rakouský Der Standard připomíná fakt, který se nám může zdát skoro neuvěřitelný. Totiž, že k pitné vodě nemá přístup miliarda lidí a čtyři miliony lidí ročně umírají na nemoci způsobené nedostatkem vody nebo vinou jejího znečištění.

Deník se proto ptá, jestli je dobré ponechávat starost se zásobováním vodou na bedrech soukromého sektoru a dospívá k závěru, že privatizace není nejlepší cestou. Závěr zní: neprivatizovat zásobování vodou, ale podpořit veřejný sektor a přimět ho, aby byl co nejúčinnější. Nejde tu jen o právo pro miliardy lidí, ale také o zdroj, který je cennější než ropa. Bez ní člověk vydržel 150.000 let, ale bez vody nepřežije ani den, píše deník.

Martin Hromádka, Vlastimil Milý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme