Zahraniční tisk píše o sankcích proti Iráku i o americké obraně

Ze stránek zahraničního tisku jsme tentokrát vybrali několik témat: protiirácké sankce, americkou protiraketovou obranu. Pozornost budeme věnovat i vývoji kolem tzv. nemoci šílených krav.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Levicově liberální pařížská "Liberation" se v komentáři vyslovuje pro inteligentní sankce vůči Iráku - a dále uvádí:

Ironií osudu je, že deset po vojenské porážce Saddáma Husajna podle amerického ministra zahraničí Colina Powella bude nutné přehodnotit politiku sankcí vůči Iráku. Tento návrat na hřiště zvané Bagdád působí jako pomstychtivé protiirácké tažení Bushova klanu, který je teď ve Washingtonu u moci stejně jako v roce 1991. Diktatura Saddáma Husajna nedoznala během uplynulých deseti let zjevně žádné újmy. Zbývá vyčkat, zda američtí jestřábi" dokáží praktikovat novou politiku zmíněných inteligentních sankcí", které by Saddámovu schopnost páchat další škody oslabily, namísto aby trestaly obyvatelstvo za pochybení jeho vůdce, uvádí pařížská Liberation".

Římská La Repubblica si všímá změny kursu spolkového kancléře Gerharda Schrödera v otázce nového amerického protiraketového systému. List píše, že to připomíná někdejší postoj ex-kancléře Helmuta Schmidta v době studené války, kdy jako odpověď na jaderné zbrojení Sovětského svazu byly v Evropě rozmístěny americké rakety středního doletu. Jenže dnes už to není Moskva, kdo vzbuzuje obavy. Před několika dny varovala Spolková zpravodajská služba před úsilím Saddáma Husajna vyvíjet jaderné zbraně včetně raket, které jsou schopny zasáhnout i Evropu, upozorňuje La Repubblica.

Zahraniční deníky věnují zvýšenou pozornost rozpočtu nové americké vlády a některým myšlenkám v projevu prezidenta Bushe, který při této příležitosti pronesl. - Bush na nebezpečné daňové cestě", Bushovy daňové záměry jsou dvojsečné", Bush se snaží o kvadraturu kruhu" - tak komentují prezentaci rozpočtu šéfa Bílého domu mj. deníky Le Monde, El País a Sevodňa. - Rakouský liberální Der Standard se domnívá, že prezident Bush v novém rozpočtu prohraje bohatství nashromážděné jeho předchůdcem Billem Clintonem.

Ten od George Bushe seniora převzal v roce 1992 rekordní rozpočtový deficit ve výši 290 miliard dolarů a o osm let později předal Bushovi mladšímu státní pokladnu s přebytkem téměř 80ti mld dolarů. George Bush junior naproti tomu prosazuje navzdory veškerému předvolebnímu ujišťování republikánský rozpočet na vysloveně šikmé ploše": ve prospěch bohatých a na konto chudších vrstev obyvatel, jako je škrtnutí dědické daně, proti čemuž protestují i superboháči, zvýšení výdajů na armádu a škrty v sociální oblasti, uvádí rakouský Der Standard.

Bruselský De Standaard napsal, že krize BSE přerůstá Evropě přes hlavu. Evropská agrární rada při svých konzultacích o miliardových opatřeních proti šílenství skotu nedospěla k žádnému konkrétnímu závěru. Každá země může v určitém rámci podnikat kroky sama, aby vyrovnala příjmové ztráty svých farmářů. Společná evropská agrární politika byla po léta úhelným kamenem Evropy. A najednou, když je nouze nejvyšší a Evropou propagované průmyslové zemědělství naráží na své hranice, musí Unie kvůli nedostatku financí se společnou agrární politikou přestat. Odepsané národní státy mají problém řešit dle vlastního uvážení. To skutečně nejsou dny evropské velikosti", uzavírá bruselský De Standaard.

Ruský list Novyje Izvěstija" si připomínají 70. narozeniny někdejšího sovětského prezidenta Michaila Gorbačova. Z této připomínky vybíráme:

Neštěstím sovětských dějin bylo, že životaneschopný systém vládl v zemi neúměrně dlouho a že tento uměle stvořený společenský organismus tak dlouho přežil. Ti, kdo z toho těžili, vyvíjeli značné úsilí o náhradu vědění vírou - vírou v bezpodmínečnou převahu socialismu. Společně s Gorbačovem jsme tuto víru překonali - a to je jeho historická zásluha. Měli bychom ho tedy posuzovat podle toho, jak zmírnil rozpad něčeho, co nemohlo už dále existovat, uvádějí Novyje Izvěstija.

Londýnský list The Mirror poznamenává k vážnému železničnímu neštěstí, které se událo tento týden v britském Yorkshiru a vyžádalo si zatím půldruhé desítky mrtvých a desítky zraněných:

K neštěstí by pravděpodobně nedošlo, kdyby byla svodidla bezprostředně před dálničním mostem delší. Opět jednou jsme zažili situaci, kdy stojí bezpečnost proti nákladům. To je ovšem hra s lidskými životy. Úspora nákladů je pouze krátkodobý cíl. Vlaková kolize u Great Heck-u může vypadat jako ryzí nehoda. To však neznamená, že se jí nedalo zabránit. Až příliš často jsme v poslední době svědky katastrof způsobených nedostatky v systému dopravní bezpečnosti, připomíná britský The Mirror.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme