Zahraniční tisk píše o situaci na Balkáně

Nemohou samozřejmě chybět články, které se zabývají nebezpečným vývojem na Balkáně a v komentářích světových deníků se to podle očekávání doslova hemží reakcemi na novou izraelskou vládu. Na závěr našeho výběru nabízíme i dvě zajímavosti z britského bulvárního deníku Daily Mirror a z belgického Le Soiru.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozsáhlý komentář o současné napjaté situaci na Balkáně přináší renomovaný makedonský týdeník Puls. Ve Skopje jím listoval náš zvláštní zpravodaj Robert Mikoláš.

Nad působením vojsk NATO rozmístěných v oblasti Kosova se dnes zamýšlí britský list The Times. Uvádí, že se zejména na hlavy amerických vojáků v poslední době snáší četná kritika. Ostatní členové KFOR sledují, jak si Američané staví obrovskou nedobytnou pevnost Camp Bondsteel, která má být zázemím mírové mise. Podle některých velitelů KFOR Američané neprokázali ochotu plnit funkce mírových sil, mezi něž patří například hlídkování v oblasti a snaha začlenit se do domácího prostředí. Většinou nebyli připraveni podniknout rozsáhlejší akci proti albánským rebelům. Středeční zásah je proto považován za významný krok vpřed. Americké velení možná svou dosavadní strategii nezmění. Přinejmenším však upozornilo rebely, aby nespoléhali na to, že zůstane slepé, dodávají dnešní Timesy.

Světový tisk přináší bezpočet ohlasů na novou izraelskou vládu a spekuluje o možném dalším vývoji na Blízkém východě po této závažné politické změně v regionu.

Egyptský tisk vesměs nevidí žádnou perspektivu pro konec násilí mezi Izraelem a Palestinci. V komentáři nadepsaném Politika poslední krutosti se káhirský týdeník Al-Ahram Weekly domnívá, že éra izraelského premiéra Ariela Šarona spustila další proud palestinské a izraelské krve a vše nasvědčuje tomu, že hned tak téct nepřestane.

Vládní egyptský deník El-Achbar pak napsal, že pokud si Ariel Šaron přeje nadále obsazovat arabská území a uplatňovat politiku nadvlády, teroru a násilí, pak dostane palestinskou odpověď v podobě oprávněného odporu, i kdyby to mělo stát dalších tisíc mučedníků.

Švýcarské noviny Basler Zeitung poznamenávají, že si Šaron zaslouží šanci, ne však dobu hájení. Teď musí po jeho slovech o bezpečnosti okamžitě následovat odvážné činy. Nejen vojenské, ale i politické, protože jen vojenskými prostředky nelze míru na Blízkém východě dosáhnout.

Ve stejném duchu píše i tel-avivský Maariv: Bezpečnostní situace Izraele nedopřává premiéru Šaronovi žádných sto dní hájení, ba ani deset ne. Možná jen několik hodin. Země hoří a je nutno přijímat rozhodnutí a ne pouze v otázce boje s terorismem. Nový premiér nebude moci zásadní problémy o způsobu možné dohody s Palestinci nadále odsouvat stranou. Jeho nejvyšší vládní partner Šimon Perez se domnívá, že je nutné se co nejrychleji vrátit k jednacímu stolu a obnovit mírové rozhovory.

Britská válečná vdova se znovu shledala se svým mužem, který zahynul před jednašedesáti lety, když jeho loď Royal Oak torpédovala německá ponorka, píše ve svém dnešním vydání britský list Daily Mirror.

Velitelé britského námořnictva nakonec souhlasili s tím, aby byl popel Dorothy Goldingové, která zemřela loni ve věku sedmadevadesáti let, umístěn ve vraku ležícím 30 metrů pod mořskou hladinou. Bocman Arthur Golding byl jedním z osmiset osmdesátitří námořníků, kteří zahynuli v roce 1939 při potopení letadlové lodi Royal Oak na základně ve Scapa Flow. Jak dodává Daily Mirror, jedním z potapěčů, kteří umístili schránku s popelem do útrob Royal Oaku, byl i vnuk Goldingových Christopher Kilford.

Jak informoval belgický deník Le Soir, redaktorky tohot listu věnovaly svým mužským kolegům zajímavý dárek k Mezinárodnímu dni žen: Převzaly uspořádání obsahu a celé čtvrteční vydání listu. Zcela bez pomoci redaktorů-mužů se však přece jen neobešly: V Belgii totiž ani ne každá čtvrtá žena vykonává práci redaktorky. Například v redakci francouzsky vycházejícího deníku Le Soir činí podíl žen 22%. A jen třináct procent z nich zastává nějakou vyšší funkci.

Jiří Hošek, Olga Jeřábková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme