Zahraniční tisk: Prezident Bush čelí tvrdé kritice kvůli hurikánu Katrina

Spojené státy stále bojují s následky hurikánu Katrina, který se před pěti dny přehnal přes Mexický záliv a zcela zničil New Orleans a další oblasti. Všechny slovenské deníky analyzují situaci ve vládě, která vznikla vypovězením koaliční dohody s Aliancí Nového Občana. Včera odvysílala katarská televize Al-Džazíra videozáznam, na kterém se Al-Káida přihlásila k londýnským atentátům ze 7. července. Posluchači saudskoarabského rádia Jeddah poprvé slyšeli při poslechu čtených zpráv ženský hlas.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Spojené státy stále bojují s následky hurikánu Katrina, který se před pěti dny přehnal přes Mexický záliv a zcela zničil New Orleans a další oblasti. V severoamerických médiích se stále častěji ozývají hlasy kritizující nedostatečnou připravenost a liknavý přístup Bushovy administrativy.

Už před jedenáctým zářím vypracovala "Federální agentura pro mimořádné události" seznam, podle kterého hrozily Americe tři katastrofy: teroristický útok na New York, zemětřesení v San Franciscu a ničivý hurikán nad New Orleansem, píše deník New York Times. Přes čtyři roky tedy vláda věděla o možném ohrožení New Orleansu a stejně jako v případě útoku na Dvojčata byla absolutně nepřipravená.

Po jedenáctém září všechny důležité otázky zanikly v prázdných frázích o národní jednotě, pokračuje deník. Teď bychom měli od vlády důrazněji požadovat odpovědi na nepříjemné otázky. Například proč pomoc dorazila do postižených oblastí New Orleansu tak pozdě? Proč vláda dlouhou dobu zanedbávala trénink záchranných akcí při záplavách a namísto toho cvičila pouze vojáky do Iráku? Prezident Bush zatím na tyto otázky dává jen nedostatečná vysvětlení, konstatuje severoamerický list New York Times.

Všechny slovenské deníky analyzují situaci ve vládě, která vznikla vypovězením koaliční dohody s Aliancí Nového Občana. Shodují se, že řešení je nestandardní a také v tom, že koalice v této podobě ztratila své opodstatnění. SME píše, že rozchod s některými poslanci ANO vyhovuje nejvíce premiéru Dzurindovi, který už z nouze hledal "lidskou tvář" HZDS. Pravda si myslí, že vládě chybí pointa. Detaily zjišťovala slovenská zpravodajka Radiožurnálu Renata Havranová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Renata Havranová cituje ze slovenského tisku

Včera odvysílala katarská televize Al-Džazíra videozáznam, na kterém se Al-Káida přihlásila k londýnským atentátům ze 7. července. Více už britské Timesy. Na videu popisuje jeden z londýnských atentátníků Mohammed Sidique Khan důvody, kvůli kterým zaútočil na Londýn. Na záznamu hovoří také Ajmán Zavahrí, dvojka Al-Káidy. Ten útoky na londýnské metro označil za přímou odpověď na britskou politiku. Policie teď musí vypátrat, kde bylo video natočeno.

To by mohlo být pro vyšetřování pozadí útoků klíčovým momentem. Je totiž možné, že teroristé natáčeli svůj vzkaz v předvečer svého útoku, ovšem ze záznamu zatím nelze poznat, zda byl natočen v Británii nebo při jedné z Khanových cest do Pákistánu, dodávají britské Timesy.

"Zprávy vám četla Najwa Moemenová", tak tuto větu byste asi dříve v žádném saudskoarabském rádiu nemohli slyšet. Od pondělka už je to možné, píše dnešní saudskoarabský list Arab News. Stanice Jeddah totiž vůbec poprvé v dějinách rozhlasového vysílání umožnila, aby žena četla v hlavním vysílání zprávy. Je to další významný krok směrem k větší emancipaci žen v arabském světě, dodává deník.

Dříve ženy sice mohly působit v rádiu, hlavní zpravodajství však bylo výsadní doménou mužů. O tom, zda může žena vysílat zprávy, rozhodovali až ministerští úředníci a nebylo to vůbec jednoduché, doplňuje arabský deník. Samotná Najwa Moemenová se v rozhlase pohybuje od svých deseti let. Vystupovala už v různých dětských pořadech a poté v diskusních fórech. Nyní tedy dosáhla pomyslného vrcholu své rozhlasové kariéry a pootevřela další prostor, který byl dříve pro ženy nedosažitelný. Snad se brzy poučí také saudskoarabské televizní stanice, doufá saudskoarabský list Arab News.

Renata Havranová, Zuzana Boleslavová, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme