Zahraniční tisk připomíná výročí nepokojů ve francouzských městech

Je to právě rok, co předměstí velkých měst ve Francii zachvátily nepokoje a každou noc hořely desítky automobilů. Právě v těchto dnech na periferiích propukly nové bouře. Nejenom francouzský tisk, ale všechny francouzské sdělovací prostředky věnují v posledních dnech velkou pozornost výročí nepokojů. Dnešní vydání britského deníku Daily Telegraph píše: "Britové jsou nejsledovanějším národem v Evropě." Na území Británie je totiž nainstalováno více policejních kamer než ve všech ostatních zemích Evropské unie dohromady. Sever Německa včera zasáhla silná vichřice. Jak na extrémní nástup zimy reagují německá média?

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Je to právě rok, co předměstí velkých měst ve Francii zachvátily nepokoje a každou noc hořely desítky automobilů. Právě v těchto dnech na periferiích propukly nové bouře. Včera dokonce výtržníci napadli štáb francouzské televize a vážně zranili kameramana. Nejenom francouzský tisk, ale všechny francouzské sdělovací prostředky věnují v posledních dnech velkou pozornost výročí nepokojů. V některých listech vycházejí seriály na pokračování, analyzují se příčiny bouří a komentátoři hledají odpověď i na otázku, co se za rok změnilo? Nepokoje před rokem a současnou vlnu násilí srovnává deník Le Monde. Cituje z něj náš zpravodaj ve Francii Jan Šmíd.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Šmíd cituje z francouzského tisku

Francie teď hledá především způsob, jak napětí předcházet, zároveň ale i jak případné útočníky identifikovat. Jedním z efektivních způsobů jsou pořádkové kamery, jaké jsou například ve Velké Británii. Jenže ty se zase nemusejí každému líbit.

Dnešní vydání britského deníku Daily Telegraph píše: "Britové jsou nejsledovanějším národem v Evropě." Na území Británie je totiž nainstalováno více policejních kamer než ve všech ostatních zemích Evropské unie dohromady. Podle údajů organizace Privacy International se ostrovní stát blíží až k samému vrcholu pomyslného žebříčku, sice stále ještě pod Ruskem a Čínou, ale nad Filipíny a Thajsko. "Jak mohla Británie, která po dlouhá staletí platila za baštu svobody, sklouznout do takového bahna?" ptá se list.

Sever Německa včera zasáhla silná vichřice, která dosahovala rychlosti až 150 kilometrů za hodinu. Přívalová vlna přímo ohrožovala přístav Hamburk. Jak na extrémní nástup zimy reagují německá média? V německém tisku je to samozřejmě téma číslo jedna.

Šlo o jednu z nejsilnějších vichřic, která Německo během posledních desetiletí zasáhla, píše například deník Die Süddeutsche Zeitung. Připomíná, že díky vichřici se dostaly části starého hanzovního města Hamburk pod vodu. Přestože ale povodeň někde dosahovala výšky až tři metry, nestoupla hladina tak vysoko, jak se mnozí obávali. I přesto orkán odnášel střechy domů, vytrhával ze země stromy a semafory, píše list.

Vichřice na moři se pohybovala mezi devíti až dvanácti stupni Beaufortovy stupnice, píše ve svém dnešním vydání německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. Podle údajů Spolkového úřadu pro námořní plavbu a hydrografii byly v mořské oblasti severně od Borkumu naměřeny vlny, které v průměru dosahovaly deseti metrů. V některých případech vlny dosáhly dokonce na hranici sedmnácti metrů, konstatuje list.

Jan Šmíd, Soňa Marešová, Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme