Zahraniční tisk přitahuje nacistická minulost papeže

Nacistická minulost papeže přitahuje pozornost médií. Masakr v Tigridu otřásl iráckou veřejností. Vyšetřování skandálu kolem programu Ropa za potraviny míří do nejvyšších špiček OSN. To jsou některá z témat dnešního výběru ze zahraničního tisku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Světové deníky se nadále věnují zvolení nového papeže. Podle listu International Herald Tribune přitáhla volba nového papeže pozornost k nacismu. Některé z novin prý ve snaze zaujmout čtenáře vyzdvihují v titulcích na přední straně Ratzingerovu účast v nacistické organizaci Hitler Jugend. "Bílý kouř, černá minulost", stálo včera v jednom izraelském listu. Nebo: "Z Hitler Jugend do Vatikánu", tak nazval svůj článek britský Guardian.

Přestože Ratzinger ve své autobiografii zdůrazňuje, že v nacistické organizaci byl krátce a jeho účast byla víceméně povinná, ve zkratce mediálního zpravodajství se už své minulosti nezbaví, domnívá se International Herald Tribune. Nacistické téma přitahuje, ovšem média je využívají spíše jako atrakci. Téma nacismu ještě bohužel není uzavřená kapitola dějin, a jeho laciné používání mu jen přinese popularitu, varuje International Herald Tribune.

Britské Timesy dnes přinášejí výsledky vyšetřování skandálu kolem programu Ropa za potraviny. Do aféry jsou zapojeni velice vysoce postavení představitelé OSN a FBI teď rozplétá jejich síť. Nyní na scénu vstupují dva poradci a bývalí agenti, kteří údajně pracovali tajně pro Irák. Dvěma úředníkům OSN měli tito muži nabídnout celkem šest miliónů dolarů za podporu iráckých zájmů. Výsledky vyšetřování mohou vážně ohrozit důvěryhodnost Organizace spojených národů, upozorňuje deník. Některé informace totiž naznačují, že generální tajemník Kofi Annan není tak docela čistý, jak světu tvrdí, konstatují britské Timesy.

Irákem otřásl hrůzný nález. Včera byla v řece Tigris jižně od Bagdádu nalezena těla více než 50ti Iráčanů, kteří podle všeho patří k osobám zajatým sunnitskými rebely začátkem týdne ve městě Madáín, vysvětluje britský Guardian. Nález dal za pravdu šíítským představitelům, kteří tvrdili, že sunnitští rebelové drželi ve městě rukojmí. Někteří politici totiž šíity obvinili, že se jen snaží vyvolat napětí mezi menšinovými sunnity a většinovými šíity. Hrůzný masakr může zažehnout napětí mezi oběma skupinami. Iráčané by si však měli uvědomit, že násilí páchají rebelové, pro něž je náboženská příslušnost pouze záminka k zabíjení, píše britský Guardian.

Návštěvě americké ministryně zahraničí Condoleeze Riceové se dnes věnují na prvních stranách téměř všechny ruské deníky. Vybíral z nich náš moskevský zpravodaj Petr Vavrouška.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Varouška cituje ruské deníky o návštěvě Riceové

Před dvěma dny zveřejnila americká vláda průvodce zdravou životosprávou, píše list USA Today. Autoři knihy vytvořili "pyramidu" správných potravin a vzkazují Američanům: Jezte více ovoce, zeleniny a omezte příjem tuků. Také obyvatele nabádají, aby každý den minimálně hodinu a půl cvičili. Rady, které jsme slyšeli už stokrát, shrnuje USA Today.

Za pozornost však stojí, že ve stejný den vyšla také studie amerického "Centra pro prevenci nemocí". Ta naopak tvrdí, že lidé hubení jsou nemocemi více ohrožení než ti s trochou přebytečného tuku. Ostatně, ona "pyramida" zdravých potravin, která je ve vládním Průvodci životosprávou namalovaná, stejně tak trochu vypadá jako Cheesburger, dodává USA Today.

Robert Mikoláš, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme