Zahraniční tisk se vrací k pátečnímu bombardování Iráku

Zahraniční noviny se vrací k ohlasům na spojenecké bombardování Iráku, jsou tu ale i další důležitá témata, například situace v jižním Srbsku, vztahy mezi Indií a Pakistánem a další.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Reakce zahraničních deníků na americko-britské bombardování Iráku jsou vesměs negativní. Například britský The Guardian napsal, že nový americký prezident je nebezpečný, neboť zatáhl Británii do konfliktu, pro jehož ukončení nemá mandát. Pařížský Le Figaro konstatoval, že George Bush udělal leteckými útoky z iráckého prezidenta Saddáma Husajna přesně podle jeho přání arabského hrdinu a mučedníka. Podobně norský Aftenposten poznamenal, že Saddám Husajn získal zcela zadarmo propagandistické vítězství.

Irácký vládní list Al-Džumhúrija obvinil ze spoluviny na pátečním bombardování vojenských zařízení u Bagdádu západními letouny Kuvajt a Saudskou Arábii. „Neskrýváme, že jsme odhodláni se pomstít tyranským a zrádcovským vládcům v Kuvajtu a v Saudské Arábii“, napsal v úvodníku irácký Al Džumhúrija.

Nizozemský Algemeen Dagblad uvedl, že George Bush předal světu svou politickou vizitku jako prezident, který je kdykoli připraven k nasazení vojenské síly. Agresivní a nebezpečný režim Saddáma Husajna je k tomu zvláště vhodný. Ovšem o nějaké skutečné americké strategii jak srazit Bagdád na kolena nemůže být ani řeči. Současně na sebe USA berou značné riziko, že si tím své arabské přátele ještě víc postaví proti sobě.

Ruská Izvěstija zase napsala, že letecké údery proti Iráku jsou potvrzením nové zahraničně-politické doktríny, s níž George Bush a jeho stoupenci vyhráli prezidentské volby: Využívat vojenské síly všude tam, kde jsou údajně ohroženy „životní zájmy“ USA.

Jihoněmecký Münchner Merkur připomněl, že George Bush senior a jeho nástupce Bill Clinton vždy důrazně dbali na to, aby měli v mezinárodní politice krytá záda. Bush junior se zřejmě domnívá, že může stanovit jiná měřítka, a to je mírně řečeno znepokojivé. George W. Bush už není guvernérem Texasu. I když by si to mnozí určitě přáli.

Jiný německý deník Frankfurter Algemeine Zeitung poznamenal k nejnovějším protisrbským albánským útokům: Jugoslávské vedení v čele s Vojislavem Koštunicou a Zoranem Djindjičem platí za umírněné a ochotné spolupracovat se Západem a hodlá postupně svou izolovanou zemi vrátit do evropské normality. Tento obtížný proces však narušují radikální Albánci. Co je jejich cílem? Nezávislé Kosovo bez Srbů, jeho rozšíření o jižní části Srbska a nakonec ve vzdálené perspektivě dokonce Velká Albánie? Bělehradská vláda je pod stále větším tlakem. Zvolením Koštunicy a Djindjiče nacionalismus v oblasti bohužel nevymizel.

Britský The Independent dnes komentuje obvinění, podle kterého se někteří zaměstnanci nairobské kanceláře OSN nelegálně obohatili o milióny liber, vybrané od zoufalých afrických uprchlíků. Vyšetřovatelé nyní prověřují, zda někteří keňští a evropští pracovníci UNHCR požadovali od žadatelů o emigraci na Západ peníze za vyřízení nezbytných dokumentů. Tedy za službu, která je oficiálně bezplatná. Uprchlíci bez možnosti zaplatit tak údajně zůstali v pouštních táborech, zatímco ti movitější odletěli do amerických a evropských měst začít nový život. Keňa dnes hostí přes 200 tisíc uprchlíků z devíti různých afrických zemí. Pro mnohé z nich je emigrace poslední šancí na normální život.

Deník India Daily se věnuje prohlášení indického prezidenta Narayanana, který vytýká Pákistánu nedostatečné úsilí o normalizaci indicko-pákistánských vztahů. Podle prezidenta je příměří dodržované v krizových oblastech Kašmíru a Jammu pouze jednostrannou záležitostí Indie. „Mnoho nevinných životů je každodenně zničeno kvůli barbarství, skrytému pod hávem džihádu. Pákistán nese odpovědnost za činy proti lidskosti, které jsou parodií náboženství,“ prohlásil indický prezident. Jak list uvádí, vláda vyzkoušela celou škálu strategií, které by přinesly do uvedených oblastí mír. Teroristické akce v této oblasti a protiindická propaganda však neskončily, ani nebyly načas pozastaveny.

Německý deník Die Welt dnes přibližuje atmosféru čínské metropole, kudy už několik dní „táhne na milión dělníků“ a čistí ulice po zimním znečištění. List poznamenává: Mohlo by to vypadat jako gigantický jarní úklid. Ale čínský Mistr Propper sleduje úplně jiný cíl. Uklízí Peking pro olympiádu. Od začátku tohoto týdne totiž 19 inspektorů Mezinárodního olympijského výboru zkoumá, zda by se letní olympijské hry v roce 2008 mohly konat v Říši středu.

Peking má zatím postavení favorita. O vítězi se rozhodne 13. července v Moskvě. Peking, který už kandidoval na pořádání her v roce 2000, byl tehdy poražen australským Sydney. To se tentokrát nesmí stát. Proto se Peking uklízí jako obrovská Potěmkinova vesnice. Drží se totiž zásady, že právě první dojem rozhoduje.

Radka Průšová, Olga Jeřábková, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme