Zahraniční tisk se vrací k rozšíření schengenského prostoru, komentuje páteční sebevražedný útok v Pákistánu

Německé a rakouské deníky se ještě vracejí k rozšíření schengenského prostoru, komentují páteční sebevražedný útok v Pákistánu, který připravil o život padesát lidí. Španělský deník El País poznamenává, že středomořská zóna, jak ji navrhuje francouzský prezident Nicolas Sarkozy, má naději jedině tehdy, když ji přijme za svou celá Evropská unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Rozšíření schengenského prostoru o další země ze střední a východní Evropy je hotovou věcí, ale rakouský deník Die Presse považuje za nutné nadále rozptylovat přehnané obavy Rakušanů z růstu zločinnosti. "Odkud přichází tento přehnaný strach?" ptá se deník a odpovídá: "Pochází od těch, kteří si dobře žijí ze znejistělých obyvatel. Jsou to strany na pravém politickém křídle a speciálně jedno bulvární médium. Posilují ho také politici jako Hans Niessl z Hradska nebo Herman Schützenhöfer ze Štýrska. Ti otevírají bezpečnostní otázky jen z čiré potřeby dostat se do médií a nahlas proto žádají více policistů v pohraničních oblastech," píše list.

Přes padesát lidí včera zahynulo při sebevražedném útoku uvnitř přeplněné mešity v severozápadní části Pákistánu. Věřící tam slavili jeden z nejsvatějších muslimských svátků. Na místě byl i bývalý pákistánský ministr vnitra. Jde o druhý velký atentát v Pákistánu v uplynulých měsících. Podle německého deníku Die Tageszeitung vyvstává otázka, jestli bombový útok neohrožuje parlamentní volby, které jsou plánovány na 8. ledna. "Obrovitost pátečního útoku připomíná spíše vyhlášení války pákistánskému státu. Napovídá tomu i pečlivá volba cíle," uvádí deník v narážce na přítomnost bývalého ministra vnitra. "Poselství zní kdekoli budete a bez ohledu na zabíjení nevinných lidí, neuniknete naším smrtícím úderům."

Deník dále upozorňuje, že krvavá strategie poskytuje zvláštní kulisu nadcházejícím parlamentním volbám a dokonce může vyvolávat uspokojení části obyvatel nesouhlasících se spojenectvím Pákistánu a Spojených států. "Většina Pákistánců se ale stěží bude těšit z představy fanatické ideje božího státu podle vzoru Talibanu. Většina lidí žije islámem, který nemá nic společného se středověkými nápady islámistů. To ovšem zase příliš neodradí fanatiky od šíření teroru. Parlamentní volby, které se uskuteční za dva týdny mohou proto skončit tragédií," píše Die Tageszeitung.

Španělský deník El País komentuje setkání francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho s premiéry Španělska a Itálie v Římě. Na pořadu jednání byla také středomořská unie - tedy těsnější spolupráce jihoevropských a severoafrických států, odkud do Španělska a Itálie proudí afričtí uprchlíci. Podle deníku Sarkozy napravil svůj počáteční omyl, když se domníval, že středomořská unie je jen geografickou středomořskou záležitostí. Migrace a teroristická radikalizace se týkají všech, od Cádizu po Helsinky. "Středomořští Evropané sice budou mít hlavní hlas, ale stejně musejí včlenit svoji myšlenku do celku Evropské unie. Zdá se, že to Sarkozy pochopil," píše deník a dodává: "Evropa musí zredukovat ekonomické rozdíly mezi severem a jihem středomořského prostoru a k tomu ještě deaktivovat výbušnou situaci na Blízkém východě, která postihuje celou oblast včetně této části Evropské unie," uvádí El País.

Jitka Malá, Vlastimil Milý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme